+38(093) 970-06-80
Судебная защита
Статті

ТОП-5 судових рішень у податкових спорах у 2019 році

06/10/2024

Статистичні дані свідчать, що 2018 року судовими інстанціями було розглянуто майже 20 тис. справ, пов’язаних із податками, водночас майже 12 тис. із них отримали рішення на користь ДФС.

У 2019-му Верховним Судом було продемонстровано небувалу продуктивність, за якої було скасовано морально-застарілу практику роботи суду та сформульовано нові підходи для вирішення спорів податкового порядку в бік самих же платників податків.

Рішення ВП ВС за 12.02.2019 у справі №826/7380/15

Ця постанова стосується оновленого механізму отримання відшкодування з бюджету. Протягом тривалого часу ВСУ дотримувався практики повернення переплати з податку через зобов’язання податкової служби у складанні висновку для казначейства. Але ця практика не ефективна, оскільки змусити податкову службу виконувати свої зобов’язання навіть за наявності судового рішення було неможливо.

У лютому 2019 року ВСУ зміг врахувати позицію платника податків і повернути справедливість. Зокрема, за ухваленим рішенням було зазначено, що правосуддя визнається таким, якщо воно відповідає вимогам справедливості та здатне забезпечити дієве поновлення в правах. Так, у разі ненадання контролюючою структурою після перевірки до казначейства висновку щодо розміру відшкодування з бюджету, не можна позбавити платника податків його прав з отримання бюджетного відшкодування (якщо він подав усі необхідні документи, передбачені чинним ПК) та прав на пред’явлення вимог щодо стягнення пені.

Постанова №822/1878/18 про критерії блокування податкових накладних

Ця постанова була винесена 02.04.2019 і стосується визнання факту неналежності критеріїв блокування накладних податкового призначення (зазначені в листі ДФС) до категорії нормативно-правових актів, а отже, вони не можуть бути джерелами права згідно зі змістом статті 7 КАСУ.

Так, у пункті 201.16, зазначеним у 201 статті ПКУ, прописано, що процедуру реєстрації накладної або розрахунку коригувань в ЄРПН можна призупиняти на підставах, визначених у КМУ.

ВСУ, аналізуючи доводи обох сторін, врахував, що листи з міністерств та інших органів влади виконавчого призначення не можуть вважатися актами нормативно-правового характеру (спираючись на 117 ст. КУ). Також на основі 7 ст. КАСУ такі листи не можуть бути прирівняні до джерел прав.

Головні вимоги, що висуваються до актів дії індивідуального порядку – обґрунтованість і вмотивованість. Простими словами, у податковій службі мають бути конкретні підстави для їх ухвалення та зрозумілі мотиви.

Посилаючись на суперечливість регулювання нормативного порядку, наведеного та проаналізованого вище, ВСУ було прийнято позицію особи платника податків. Суд погодився, що зупинення реєстрації податкової накладної не має законного підґрунтя. Як підсумок – роботу системи, що блокує податкові накладні, визнано недійсною, а всі зупинення під час проходження процедури реєстрації накладних є неправомірними.

Рішення щодо форс-мажорних обставин від 25 червня 2019 року

Ця постанова ВСУ стосується розглянутої справи №805/752/15-а. Фактична сторона питання полягала в отриманні платником податків, який перебуває на обліку в контролюючій структурі в зоні АТО, сертифіката ТПП про настання обставини невизначеного характеру. Прокурором ТПП не було прийнято як доказову базу, і навпаки ініціювалося звернення до суду з вимогою стягнути податковий борг з оренди приміщення.

При детальному вивченні матеріалів справи ВСУ було прийнято сторону платника податків. Своє рішення суд пояснив так: зміст ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» (№1669) не ставить у залежність внесення коригувань до ПКУ. При цьому в тексті закону не йдеться про те, що потрібно завіряти сертифікат ТПП.

Виданий ТПП сертифікат – прямий доказ наявності причин настання таких обставин, які не залежать від учасника. Також відповідно до закону №1669 ці обставини не потребують підтвердження сертифікатом.
Підсумок – ВСУ офіційно підтвердив, що платники податків звільняються від сплати податків за оренду.

Постанова щодо реалізації прав на оскарження податкових консультацій

Це рішення було винесено 23 липня 2019 року під час розгляду справи №826/24145/15. У ПКУ зазначено, що податкова консультація – роз’яснення для платника податків з боку податкового органу, що стосується практичного впровадження конкретних норм законодавства. Консультації реєструються в єдиному реєстрі, а контроль за їх виконанням лежить на контролюючих органах. Але подібні консультації часто обмежені тільки цитуванням норм, прописаних у ПКУ.

Раніше скасувати податкову консультацію не було можливим, так само, як і видачу нової ІПК. Але після прийнятого ВСУ рішення тепер можна зобов’язати контролюючі структури провести нову податкову консультацію в разі оскарження їхньої бездіяльності.

Постанова щодо строків розгляду скарг адмін. порядку

У 56 статті ПКУ зазначено, що контролююча структура, яка розглядає скаргу з боку платника податків, повинна ухвалити вмотивоване рішення і направити його протягом 20 діб (після дня надходження скарги) платнику податків. Але цих термінів ДФС практично ніколи не дотримувалися. Тому, щоб дисциплінувати їхню роботу, ВСУ ухвалив постанову під час розгляду справи №826/500/15.

З огляду на всю специфіку закону, правова позиція суду призвела до того, що тепер при несвоєчасному наданні відповіді на скаргу адмін. порядку з боку платника податків можна вважати, що її було задоволено повною мірою зі скасуванням податкових рішень.

Якщо вам потрібна допомога у вирішенні податкових спорів – скористайтеся консультацією та підтримкою фахівців нашої компанії.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.