Незалежно від статусу особи в кримінальному провадженні, згідно з з Конституцією, кожен громадянин України уповноважений отримати професійну юридичну допомогу. У кримінальній процедурі адвокат представляє інтереси різних сторін. Його роль в суді надзвичайно важлива.
Дана стаття допоможе вам розібратися з усіма нюансами щодо роботи адвоката свідка у кримінальному провадженні.
Важливість залучення адвоката для свідка
Захист свідків є важливою складовою чинної правової системи країни, яка забезпечує справедливість і об’єктивність будь-якої юридичної справи. Адвокат, що захищає свідків, має бути досвідченим і кваліфікованим. Його можуть залучити до справи ще на етапі досудового розслідування, під час допитів.
Свідки відіграють важливу роль у встановленні правди. Проте бувають випадки, коли свідки опиняються в невигідному положенні під час досудового розслідування чи розгляду справи безпосередньо в суді. Саме тому важливо найняти кваліфікованого адвоката, що стане на захист ваших інтересів.
Є проблема, але не знаєте, з чого почати?
Напишіть нам або замовте дзвінок – ми допоможемо. Уважно вислухаємо, уточнимо всі нюанси, і на їх основі запропонуємо варіанти вирішення.
Стаття 66 КПК чітко окреслює права та обов’язки свідка.
Свідок – фізична особа, якій можуть бути відомі будь-які обставини, що мають значення для розслідування та вирішення кримінальної справи.
Виклик свідка до правоохоронців оформляється в такому вигляді:
Повідомлення (Зазвичай відправляється у випадках, коли участь свідка не є необхідною. Вказується дата, місце, та час проведення допиту);
Повістка (Надсилають поштою або повідомляють телефонним дзвінком. В такому разі важлива участь свідка. Терміни отримання повістки – 3 дні до дати прибуття свідка).
Стаття 137 КПК чітко визначає вимоги до оформлення повістки.
Обов’язки свідка:
Прибуття за викликом до прокурора, слідчого, чи судді;
Надання достовірних показань під час досудового розслідування та безпосереднього розгляду справи;
Заборона на розголос відомостей без дозволу прокурора, слідчого, суду.
Саме від активної співпраці зі свідком залежатиме розвиток всієї справи. Кожну особу попереджають, що, відмовившись надати свідчення, вона може опинитися під загрозою кримінальної відповідальності. Проте є важливий нюанс. Адвокат здійснює представництво законних прав на будь-якому етапі розвитку справи. Свідок уповноважений відмовитися надати деталі стосовно обставин кримінальної справи, якщо інформація може нашкодити йому або його родичам (стаття 63 Конституції).
Чи може свідок не залучати адвоката?
Згідно зі статистикою, у більшості випадках, свідки є непідготовленими особами до участі у кримінальному розслідуванні. Саме тому рекомендовано звернутися до адвоката у кримінальній справі – це гарантія якісного захисту особи.
Іноді трапляється двояка ситуація, оскільки не у всіх випадках особі повідомляють про причини виклику, а це порушення її прав. Однак якщо не з’явитися на виклик, свідка можуть притягнути до відповідальності. Саме тому супровід адвоката дозволяє:
Уникнути порушення прав;
Протистояти противоправному тиску на свідків справи;
Уникнути невідповідності між свідченнями;
Уникнути маніпуляцій та заплутування справи.
Іноді трапляються випадки, коли особу викликають у ролі свідка, а потім вона отримує статус підозрюваного. Адвокат допоможе уникнути такої ситуації.