Згідно зі статтею 45 Кримінально-процесуального кодексу, адвокат – єдина особа, яка в будь-якій кримінальній справі виступає як захисник. Саме він реалізує захист обвинуваченого. Проте не завжди адвокати виправдовують очікування клієнта.
Дана стаття допоможе вам розібратися в тому, як змінити адвоката у кримінальному провадженні і з якими перешкодами можна зіткнутися.
Повноваження адвоката у кримінальному провадженні
Закон України та Кодекс визначають, що адвокат уповноважений представляти інтереси підозрюваного, обвинуваченого, свідків, і третіх осіб. Зокрема, в статті 45 КПК стверджується, що особи, відомості щодо яких було внесено до Єдиного реєстру адвокатів, можуть виступати в якості захисника. Їхню професійну діяльність не можна припинити чи заборонити.
Іноді без участі адвоката справа не підлягає розгляду. Деякі випадки навіть не беруться до уваги. Наприклад, коли обвинувачений не має змоги користуватися платною допомогою. Держава забезпечує правовий захист шляхом надання безкоштовної юридичної допомоги.
В яких випадках адвокат може відмовитись від виконання своїх обов’язків?
Стаття 47 КПК чітко вказує перелік випадків, коли адвокат має право на невиконання своїх обов’язків. Ось деякі з них:
Обставини, які відкидають можливість участі захисника в розслідуванні (адвоката залучили до справи в будь-якій з інших ролей; здійснення юридичного супроводу іншої сторони; втрата права на професійну діяльність; адвокат – близький родич будь-кого із судового складу);
Відсутність згоди з підозрюваним щодо способу захисту (винятком є ситуації, де потрібна обов’язкова участь адвоката)
Нехтування умов двосторонньої угоди;
Адвокат не має необхідної кваліфікації для супроводу в певній справі.
У судовій практиці зафіксовано випадки, коли суди різних інстанцій виносили ухвали про призначення адвоката з порушенням законної процедури. Як приклад, рішення суду щодо призначення захисників може стосуватися двох учасників справи.
Є проблема, але не знаєте, з чого почати?
Напишіть нам або замовте дзвінок – ми допоможемо. Уважно вислухаємо, уточнимо всі нюанси, і на їх основі запропонуємо варіанти вирішення.
Особливості процедури заміни адвоката у кримінальній справі
Наразі законодавство регулює це питання таким чином: одна зі сторін юридичної справи може відмовитися від захисника або замінити його (фіксується в протоколі). В даному випадку – обвинувачений. Даний процес має відбуватися після індивідуальної розмови тільки в присутності захисника.
Важливо зазначити, що даний процес несе в собі деякі проблеми. Це відбувається через те, що адвокат разом з обвинуваченим тривалий час розробляють стратегію захисту в суді. В певних випадках сторони можуть завчасно домовитись про розірвання контракту. Якщо захисник не з’являється в суд, де його знаходження обов’язкове, то він провокує порушення прав інших учасників справи.
Зрештою, кожен громадянин має право звернутися по допомогу адвоката або замінити його, оскільки вашу справу мають захищати професіонали.
З чого розпочати процес заміни адвоката?
Краще за все оголосити про своє рішення чинному захиснику. Може, трапилося просте непорозуміння. У разі, якщо не було досягнуто домовленостей, зверніться до суду з проханням замінити адвоката.
Новий захисник ознайомиться з матеріалами справи та розробить дієвий план. Пам’ятайте, що досвідчений адвокат повинен захищати ваші інтереси і права в межах чинного законодавства.