Згідно зі статтею 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення ветеранів війни та деяких інших осіб”, члени сімей військових, що загинули, померли або пропали безвісти, мають дозвіл на отримання пенсії за втратою годувальника. Виплати призначаються без урахування вислуги років (згідно з частиною 5 статті 2 Закону).
У випадку загибелі годувальника, членам сім’ї непрацездатних осіб, що перебували на утриманні військового, може бути призначена виплата (згідно з частиною 1 статтею 30 Закону).
Хто має право на пенсію по втраті годувальника-військовослужбовця?
Як було зазначено, особи, що перебували на утриманні, можуть претендувати на виплати. До них відносяться:
Члени сім’ї;
Особи, що отримували від військовослужбовця допомогу, яка була їхнім головним джерелом існування.
Пенсія виплачується незалежно від тривалості перебування на утриманні таким особам:
Дітям-інвалідам;
Непрацездатним батькам та подружжю (чоловік), у випадку втрати джерела засобів до існування через смерть годувальника;
Батькам та дружині (чоловік) військовослужбовця-інваліда, що загинув, помер або пропав безвісти під час або після проходження служби внаслідок рани, контузії, травми чи захворювання під час служби (частина 2 стаття 30 Закону).
Виплата, у зв’язку з загибеллю годувальника, призначається кожному непрацездатному члену сім’ї, який має право на пенсію (ст. 41 Закону).
Окрім того, діти загиблих військових, що навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, мають право на пенсію до закінчення навчання до 23 років.
Що стосується дітей-сиріт, їм призначаються виплати до досягнення 23 років, незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Також необхідно зазначити, що пенсія, яка призначається у зв’язку зі смертю одного з подружжя, залишається чинною навіть якщо пенсіонер вступає в новий шлюб (стаття 35 Закону).
Розмір пенсії в разі смерті годувальника-військовослужбовця
Пенсія виплачується в такому розмірі:
70% матеріального забезпечення годувальника – особам, які перебували на утриманні військовослужбовців, що загинули через поранення, контузію, розчленування чи виконання обов’язків; іншим непрацездатним членам сім’ї, що мають право на виплати;
50% фінансової підтримки годівника отримують особи, в сім’ї яких двоє і більше осіб, нездатних до роботи (крім батьків, дружини (чоловіка)).
30% від доходу годувальника-військового отримують особи з інвалідністю через нещасний випадок або захворювання, що не пов’язані з військовою службою.
Пенсії виплачуються в однаковому розмірі членам сімей інвалідів війни та членам сімей, у складі яких є діти, що втратили обох батьків.
Виплати не можуть бути нижче від подвійного розміру прожиткового мінімуму для людей, що втратили працездатність.
Також, згідно зі статтею 15 Закону про статус ветеранів України, гарантії соціального захисту членів сімейств загиблих ветеранів та захисників країни, пенсії збільшили на 25% прожиткового мінімуму, втратили здатність до праці.
Виплата розподіляється на весь період, протягом якого член сім’ї вважається непрацездатним, пенсіонери ж отримують виплати довічно.
Перерахунок або зміни розміру пенсій по втраті годувальника-військовослужбовця здійснюється першого числа місяця.
Гроші виплачуються з дня смерті військового.
Є проблема, але не знаєте, з чого почати?
Напишіть нам або замовте дзвінок – ми допоможемо. Уважно вислухаємо, уточнимо всі нюанси, і на їх основі запропонуємо варіанти вирішення.
Процедура подання заяви на отримання пенсії у випадку втрати годувальника
Члени сім’ї покійного годувальника, які на момент смерті не отримували виплати, повинні звернутися до органу, який призначає пенсію, через уповноважені органи різних міністерств. У випадку, якщо померлий годувальник отримував пенсію, необхідно подати заявку до Пенсійного фонду країни. Заява про призначення виплат особам до 18 років або непрацездатним членам сім’ї загиблого подається законним представником за місцем проживання.
Для того, аби дізнатися актуальний перелік необхідних документів, зверніться до юриста за детальною інформацією.