Статті

Позичальників банків, що ліквідуються, може очікувати нова хвиля позовів, і як нардепи турбуються про вкладників

06/10/2024

Позичальників банків, що ліквідуються, може очікувати нова хвиля позовів, і як нардепи турбуються про вкладників

До парламенту внесено законопроєкт № 5138, який фактично звільняє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб від сплати судового збору.

Народні депутати мотивують свою ініціативу необхідністю захисту вкладників шляхом звернення до суду з позовами до власників банків, що ліквідуються. А оскільки це вимагає від ФГВФО великих витрат на судовий збір, парламентарії пропонують фактично звільнити ФГВФО від його сплати.

Здавалося б – мета блага. Дійсно потрібно притягнути до відповідальності власників банків, які привели ці банки до стану неплатоспроможності. І все б нічого, якби ці зміни стосувалися виключно можливих судових спорів із власниками банків.

Сьогодні Фонд дійсно зіткнувся з ситуацією, коли для стягнення боргів за кредитами йому потрібно сплатити величезні суми судового збору. Часто подання до суду позову до позичальника може бути просто економічно недоцільним з огляду на майновий і фінансовий стан цього позичальника.

На сьогодні у банків, що ліквідуються, є сотні тисяч позичальників, за якими Фонд має вести претензійно-позовну роботу. Звільнення Фонду від сплати судового збору викличе хвилю нових судових процесів щодо позичальників банків, що ліквідуються, оскільки Фонд не буде обмежений необхідністю сплати судового збору. У хід підуть позови про звернення стягнення на іпотеку, позови про достягнення відсотків і штрафних санкцій за кредитами, за якими раніше вже було ухвалено рішення суду про стягнення боргу тощо. Найімовірніше, це не призведе до реального повернення грошей, а призведе лише до того, що ліквідмасу банків, що ліквідуються, буде роздуто, а позичальники банків отримають неприємності у вигляді довитребуваних відсотків і штрафних санкцій. При цьому тягар сплати судового збору ляже на плечі цих позичальників. І тут виникає питання – як формальне збільшення боргу позичальника, з якого і так взяти нічого, допоможе захистити вкладника?

Усього цього народні обранці не вказують у своїй пояснювальній записці до законопроєкту…

При цьому, на сьогоднішній день, у Фонду немає жодного дієвого інструменту врегулювання проблемної заборгованості за кредитами. Усе, на що може розраховувати позичальник – прощення пені, якщо її не зафіксовано в рішенні суду. Жодних дисконтів, жодних пільгових періодів, жодних знижених відсоткових ставок, жодного збільшення терміну кредитування Фонд дати не може.

Фактично, позичальник банку, що ліквідується, є заручником Фонду, якщо він не може взяти і закрити весь кредит відразу.

Світлом наприкінці тунелю для позичальників банків, що ліквідуються, може бути продаж їхнього кредиту будь-якій факторинговій компанії або діючому банку. Тоді позичальник може з новим кредитором домовлятися про будь-які умови погашення кредиту. Але цей процес також іде дуже повільно і Фонд ніяк не може поставити «на рейки» продаж проблемних активів на ринок.

Можливо, Фонд сформував завищені очікування щодо вартості проблемних активів, намагаючись знайти покупця, готового викласти 30-50 % від номінальної заборгованості за кредитом. Можливо, НБУ очікує такої ціни, не погоджуючи Фонду продаж проблемних кредитів на ринок. Так чи інакше – таких цін на ринку проблемної заборгованості немає, і ніколи не було. Такого покупця Фонд шукатиме ще багато років. Весь цей час вартість проблемних кредитів падатиме через збільшення кількості днів прострочення за кредитами, зменшення вартості забезпечення, пропуску строків позовної давності, пропуску строків пред’явлення виконавчих документів до виконання тощо. Усе це в підсумку призведе до того, що кредити банків, що ліквідуються, продаватимуться за 4 – 10 % від номінальної заборгованості, що однозначно призведе до зменшення грошової маси, яку можна було б спрямувати на задоволення вимог вкладників.

Вочевидь народним обранцям, з метою захисту інтересів вкладників, варто було б дати Фонду інструменти врегулювання проблемної заборгованості або змусити Фонд продати проблемні кредити на ринок максимально швидко, щоб вкладники отримали максимально можливу суму повернення за своїми депозитами, а позичальники змогли хоч якось почати діалог з кредитором за своїм проблемним кредитом. Непоганим інструментом у цій ситуації було б нормативне закріплення першочергового права позичальника викупити свій кредит. Адже позичальник – це єдиний потенційний покупець, який міг би дати за свій кредит ціну, вищу за ринкову.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
2151962523

У житті трапляється по-різному: іноді людина потрапляє в неприємну ситуацію — і проти неї відкривають адміністративну справу. Але це не завжди закінчується штрафом чи іншим покаранням. Іноді справу можна закрити — законно і без жодних наслідків. В Україні така можливість передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Є кілька основних підстав для закриття: По-перше, відсутність…

Читати далі
2149776044

Фінансові труднощі можуть настати зненацька — затримки з виплатою заробітної плати, втрата роботи або непередбачувані витрати часто ускладнюють виконання кредитних зобов’язань. У таких ситуаціях професійна юридична допомога по кредитах стає не просто бажаною, а життєво необхідною. Спеціалізований адвокат не лише захищає клієнта від неправомірних дій банків і колекторів, а й допомагає законно зменшити боргове навантаження…

Читати далі
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.