Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді.
Хто може брати участь у судовому процесі
Брати участь у засіданні можна особисто або ж за допомогою представника. Дозволяється крім особистої присутності на процесі мати особистого представника. Правові особи можуть брати участь у суді за допомогою посередника. Виключно довірена особа або адвокат можуть бути правовим представником, щоб захищати інтереси неповнолітніх осіб 14-18 років, недієздатних батьків, усиновлювачів, опікунів і осіб з обмеженою цивільною дієздатністю (таких, як батьки, усиновлювачі, піклувальники).
Винятки щодо представництва виступають у таких справах, як трудові спори, спори про безпеку соціальних прав, щодо виборів і референдумів, незначних суперечок, справи щодо неповнолітніх, а також дітей, осіб з урізаною дієздатністю та недієздатних.
Судді, слідчі, працівники оперативно-розшукових підрозділів не можуть виступати в ролі представника. Винятком стають збіг обставин, коли дія відбувається від імені ухваленого органу, третьої сторони у справі або юридичного представника.
Як варто діяти під час суду і чого робити не бажано
Доцільно прийти вчасно до суду, потрібно з’явитися заздалегідь, тому що є ризик призупинення розгляду справи або вивчення без запізнився, якщо того, хто бере участь у засіданні, не виявить секретар. Необхідно взяти з собою паспорт для встановлення персони перед процесом. За умови відсутності сторони на засіданні з важливого приводу слід адресувати суду належні довідки про прохання перенесення процесу.
Стільникові пристрої та прилади, що створюють шум, потрібно вимкнути. На початку процесу, під час викладення рішення, коли даються показання, висновки та консультації потрібно стояти.
До суду слід звертатися «Ваша честь» або «Шановний суд». На початку засідання оголошується колектив суддів, з’ясовується необхідність відсторонення суду або секретаря, виголошуються прохання до суду. Спочатку свої прохання висловлює позивач. Під час виклику свідка слід інформувати про його дані, місце проживання, особисті відомості. Витребування документів відбувається шляхом подання клопотання, де позивач зобов’язаний сповістити суд про причину складнощів у їх отриманні.
Під час засідання не можна:
- сперечатися із судом;
- запитувати суд, представника прокуратури;
- перебивати суд;
- намагатися пояснити щось судді;
- бути надмірно емоційним;
- проносити заборонені об’єкти;
- переходити на особистості та принижувати тих, хто бере участь у засіданні;
- палити і бути під впливом алкоголю або наркотиків.
Зловживання в суді: наслідки
Що називається зловживанням процесуальними правами?
- Подання апеляції на рішення суду, яке не підлягає клопотанню, не має чинності або з закінченою дією, клопотання закритого судом питання, коли для цього немає нових підстав.
- Здійснення маніпуляції над клопотаннями.
- Пред’явлення безпідставних позовів, що мають штучний характер.
- Безпідставні або штучні з’єднання запитів, залучення співвідповідачів для зміни підсудності справи.
- Приховування осіб, яких треба залучити до розгляду, встановлення умов з метою заподіяти шкоду прав третім особам.
Особи, які зловживають процесуальними правами, можуть бути покарані таким чином:
- попередженням, видаленням із судового процесу, попереднім вилученням доказів, приводом, штрафом;
- покладенням на особу, яка зловживає, судових витрат.
Суд має право вимагати у позивача, зафіксувавши зловживання, поповнити депозитний рахунок певного збору для оплати розтрат з розгляду справи. Неповажне ставлення до представників суду карається штрафом.
Як розмовляти із суддею
Під час судового процесу учасникам треба висловлюватися особисто, навіть за наявності адвокатської допомоги. Позивач і відповідач мають прояснити суду чи підтримують вони запит і чи визнають запити.
Мирні домовленості, налагодження розбіжностей за допомогою судді та медіація – спеціалізовані процедури для вирішення спору. У разі невдалих переговорів обидві сторони зобов’язані дати пояснення з приводу розбіжностей. Позивач викладає суть спору в позовному документі. Відповідач роз’яснює свою позицію в письмовому вигляді. Також обидві сторони пояснюють усі аргументи безпосередньо судді.
Дослідивши всі особливості справи, включивши опитування очевидців, експертизи, починаються судові дебати. Спочатку виступає позивач та його представник, після – відповідач зі своїм представником. Ця заключна частина є вирішальною.
Планування промови для суду
Для дієвого виступу в суді потрібна хороша підготовка. Промову варто поділити на частини. Перша частина має налагодити зв’язок із присутніми, підкреслити істинність і безперечність своєї позиції. В основній частині слід висловити чіткі аргументи на користь своєї позиції. На завершення потрібно висловити свої прохання до суду, описати найвагоміші докази та свої висновки.
Наша команда надає найкращі юридичні та адвокатські послуги. Завдяки багаторічному успішному досвіду роботи та бездоганній репутації ми зможемо допомогти вирішити будь-яку проблему за короткий термін.