+38(093) 970-06-80
Судебная защита
Статті

Поведінка в суді: правила та рекомендації

06/10/2024

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо.

Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися в будь-якому випадку, незалежно від сторони судового процесу, на якій ви перебуваєте, і яка проблема вирішується.

Зовнішній вигляд

Строгий костюм, стримана класична сукня – найкраще вбрання. Відмовтеся від яскравих відтінків і аксесуарів, віддайте перевагу нейтральним кольорам. На засіданні недоречні глибокі вирізи та спідниці довжини міні.

Поведінка

Незважаючи на напруженість обстановки і можливі провокації, тримайте себе в руках. Не дозволяйте емоціям брати гору, поважайте суддю і присутніх. Залиште сльози та істерики за дверима, а про публічні образи і зовсім забудьте. За невідповідну поведінку вам можуть виписати штраф і навіть затримати.

Спілкування із суддею та іншими співробітниками

До судді починайте своє звернення з фрази «Шановний суд», говоріть ввічливо і спокійно. Не обурюйтеся, коли вас можуть обірвати, поквапити або зовсім закінчити ваше звернення, незважаючи на те, що ви недоговорили. Час проведення засідання строго розписаний, і в судді немає можливості слухати десятихвилинні розповіді кожного з присутніх. Рекомендуємо заздалегідь продумати свою промову і записати її.

Телефон у суді

На час засідання ставте свій гаджет у режим польоту або зовсім його вимикайте. Якщо ви бажаєте вести відео- або аудіозапис, уточніть попередньо режим судового процесу, отримайте необхідні дозволи.

Запізнення

Спізнюватися на засідання неприпустимо. Причини нікого не цікавлять: затори, проблеми на роботі, вдома тощо. Процес можуть перенести через вашу відсутність, а думка про вас і вашу порядність зіпсується.

Єдиним винятком є захворювання, але і за цієї причини потрібно заздалегідь попередити співробітників суду, щоб вони вирішили подальшу долю процесу. Саме засідання можуть почати із затримкою, причому тривалою. Неприпустимо висловлювати своє невдоволення будь-кому зі співробітників. Щоб уникнути конфліктних ситуацій і не посувати свій щільний графік, постарайтеся зробити день повністю вільним від важливих і термінових справ.

Правила поведінки позивача або потерпілого

Потерпілий за поняттями арбітражного, мирового судів – це ініціатор засідання. Якщо ви взяли на себе таку роль, то приготуйтеся до того, що з вас вимагатимуть пояснень причини, яка змусила вас подати позовну заяву. Напишіть промову заздалегідь, постарайтеся зробити її короткою, лаконічною, з витримкою хронологічного порядку. Регулярно репетируйте свій виступ, проконсультуйтеся з юристом, можливо, якісь моменти варто упустити, а щось інше додати. Постарайтеся максимально зрозуміло викласти свої претензії та вимоги з приводу відшкодування моральної та фінансової шкоди.

Позивач виступає першим у суді, обґрунтовуючи свої претензії. У разі, якщо відповідач проявляє агресію, ображає і перебиває вашу розповідь, не реагуйте на нього. Найкраще рішення в такій ситуації – звернутися до судді з проханням вплинути на цю людину. Також ви маєте повне право подати скаргу на суддю, якщо вас не влаштовує його поведінка або ви помітили упереджене ставлення. Будьте спокійні, не нервуйте, і процес пройде швидко.

Рекомендації для відповідача, обвинуваченого

Це становище не таке вигідне, як у потерпілого, адже виносити звинувачення набагато простіше, ніж захищатися від них. Підійдіть до відстоювання своєї правоти з усією серйозністю. Найміть адвоката і складіть із ним план дій. Ретельно прочитайте інформацію про справу, можливо, вам вдасться скласти спростування вашому обвинуваченню. Хороший адвокат знає, на які моменти зверне увагу головний суддя, і підкаже вам, на які запитання заздалегідь скласти відповідь. Якщо увійти до зали непідготовленим, великий ризик, що справу буде вирішено не на вашу користь.

Доводьте свою правоту, обґрунтовуйте факти і твердіть за невинність, але тримайте себе в руках. У разі, якщо не почули, не до кінця зрозуміли адресоване вам запитання, можна попросити його повторити або уточнити. В інших ситуаціях вкрай не рекомендуємо говорити з суддею, це може призвести до штрафу.

Головні помічники в суді – адвокат і ваша підготовка. При виконанні всіх дій більше шансів, що ви будете виправдані або отримаєте менше покарання.

Правила поведінки свідка в суді

Ваша промова має починатися з даних про вас і ваше ставлення до судового процесу. Будьте делікатні та спокійні, добирайте доречні вирази. Не показуйте, що до будь-якої зі сторін ви ставитеся упереджено.

У жодному разі не вдавайтеся до обману, це тягне за собою кримінальну відповідальність. Ваша співпраця з судом починається з підпису на документі, який свідчить про те, що ви говорите тільки правдиві факти.

Відповідайте на поставлені запитання коротко, але інформативно. Економте свій час і чужий. Забудьте про емоції, переконайте суддю і присяжних у твердості ваших слів. Пам’ятайте, свідок не має права вступати в розмову з будь-ким без дозволу.

Пропустіть згадки про те, що ви забули якийсь момент або заплуталися в подіях, це тільки посилить недовіру до ваших слів. Дотримуйтесь тих самих порад, що й для інших учасників судової справи. Запам’ятайте, від ваших слів і дій залежить доля людей. Будьте спокійні та чесні.

Ми – досвідчені професіонали, які знають толк у судовій справі. Потрібна допомога? Звертайтеся і наша команда з радістю вам допоможе.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.