Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу.
Загальноприйняті правила, про які мають знати всі
Існує кілька окремих вимог, які актуальні для всіх, хто присутній під час засідання.
- Зовнішній вигляд. Строгість і лаконічність – відповідний дует для засідання. Слід пам’ятати, що ви прийшли не на звану вечерю, тому розкішні сукні з глибоким вирізом і кольє з діамантами не підійдуть (для жінок), точно так само можна сказати про шорти і різнокольорову сорочку в горошок для чоловіків. Перевагу потрібно віддати нейтральним або однотонним кольорам. Зовнішній вигляд має бути чистим, охайним і випрасуваним.
- Манера поведінки. Усі знають, що в суді потрібно бути стриманим і не давати волю емоціям, зайва емоційність може зіграти проти вас. Не забувайте про шанобливе ставлення до суду. Якщо ви не стримаєтеся, і всі присутні спостерігатимуть балаган і з’ясування стосунків у залі, засідання буде перервано, і всіх винуватців буде оштрафовано.
- Співпраця із судом. Усе, що скаже суддя, – закон для вас. Якщо він переб’є, поквапить або зупинить вашу промову, просто прийміть це як факт і жодним чином не реагуйте, не ображайте, а тим більше не вступайте в конфлікт. Ким би ви не прийшли до зали, ви маєте говорити стисло і по суті, без зайвої води. Ідеальним варіантом для вас стане попередня підготовка промови, щоб уникнути незручних пауз і плутанини.
- Суд і технічні пристрої. Перед тим, як зайти до зали суду, вимкніть телефон. Якщо ви хочете записати аудіо або відео, це дозволено в разі відкритого судового засідання, але перед цим потрібно отримати спеціальний дозвіл.
- Запізнення. Затримуватися навіть на кілька хвилин неприпустимо, затор або інші побутові причини затримки не стануть поважною причиною. Суд прощає запізнення тільки в разі справді серйозних обставин – хвороба або смерть. Якщо ви впевнені, що не встигнете, попередьте суддю або його помічника заздалегідь або перенесіть справу на інший зручний для вас день. Що стосується суду та їхнього запізнення, це є нормою, суд частенько починає розглядати справу із запізненням у 10-15 хвилин через сильну завантаженість. Висловлювати невдоволення і вказувати на незначну затримку – суворо заборонено.
Позивач чи потерпілий: правила поведінки
Якщо ви представлені перед судом як позивач, значить саме ваша персона стала ініціатором судового розгляду. Позивач повинен описати суду в детальних подробицях причину, яка послужила подати на обвинуваченого до суду. Ваша промова має бути короткою, чіткою і за фактами. Якщо раніше ви не стикалися із засіданням, попросіть юриста про допомогу, він може підказати, що слід і чого не варто говорити судді. Найголовніше, зосереджено висловити і пояснити претензії, які якимось чином вплинули на ваше життя. А також обґрунтувати скарги та відшкодування збитків.
Нерідко трапляється, що протилежна сторона поводиться дуже агресивно на будь-яке звинувачення в її бік, часто доходить до бійок і невтішних відгуків у бік потерпілого. Не ведіться на цю провокацію, глибоко вдихніть і розслабтеся. За чинним законодавством ви маєте право фіксувати всі дії судді, про які надалі можна зазначити в протоколі і вказати на те, з чим ви були не згодні під час засідання.
Вас звинувачують, і ви відповідаєте перед законом – що робити?
Ця перспектива найбільш невигідна, оскільки захищатися завжди важче, ніж нападати. Тому обвинуваченому потрібно як слід підготуватися і запастися хорошою підтримкою з боку правознавця. Щоб ви виграли цю справу, потрібно провести бесіду з юристом заздалегідь і розглянути всі варіанти розвитку подій. Досвідчений адвокат здебільшого знає, які питання будуть озвучені до відповідача. Тому можна заздалегідь скласти коректні відповіді, які задовольнять суддю. Поки не винесено вердикт – ви маєте всі шанси на перемогу, тому нервувати заздалегідь не варто, це може тільки зіпсувати весь настрій.
Під час своєї промови не переживайте, спирайтеся на факти, які допоможуть спростувати сказане позивачем. Слідкуйте за тим, що говорите, і не суперечте сказаному раніше, це може пустити весь захист під укіс. Висловіть свою позицію, але не переходьте до наступу. Не ставте зайвих запитань судді та іншим особам справи, це припустимо, якщо ви не розчули запитання або не зрозуміли його. Найкращий помічник у боротьбі за особисту невинність – хороша підготовка, достовірні факти та відповідність законам.
Я – свідок
Ви відіграєте важливу роль під час засідання, тому надання неправдивих свідчень може зіграти проти вас. Насамперед вам потрібно представитися й уточнити, ким ви доводитеся кожному з учасників процесу, а також розповісти, у яких стосунках перебуваєте. Не загравайтеся, якщо з однією зі сторін ви перебуваєте не в найкращих стосунках, не переходьте на особистості й міркуйте як третя сторона. Не розповідайте у фарбах і з жестикуляцією, як ви ненавидите кривдника. Така поведінка може поставити під сумнів ваші слова.
Не намагайтеся догодити судді та сподобатися йому, він бачив таких, як ви, мільйон людей, тож у вас не вийде спотворити реальність у ставленні до суду. Ваша співпраця починається з підпису в бланку, де прописано, що ви не маєте права давати неправдиві свідчення, і ви несете відповідальність у разі обману суду.
На поставлені запитання слід відповідати коротко, чесно і по справі. Не показуйте на обличчі страх і переживання, тримайте себе в руках, зайва нервозність лише підтвердить, що ви щось приховуєте. Якщо ви не впевнені у власних силах, зверніться до нашої корпорації і фахівці вищого рівня зроблять усе можливе, щоб справа закінчилася вдало для вас!