+38(093) 970-06-80
Судебная защита
Статті

Як поводитися в суді: основні правила, які допоможуть триматися в суді гідно

06/10/2024

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу.

Загальноприйняті правила, про які мають знати всі

Існує кілька окремих вимог, які актуальні для всіх, хто присутній під час засідання.

  1. Зовнішній вигляд. Строгість і лаконічність – відповідний дует для засідання. Слід пам’ятати, що ви прийшли не на звану вечерю, тому розкішні сукні з глибоким вирізом і кольє з діамантами не підійдуть (для жінок), точно так само можна сказати про шорти і різнокольорову сорочку в горошок для чоловіків. Перевагу потрібно віддати нейтральним або однотонним кольорам. Зовнішній вигляд має бути чистим, охайним і випрасуваним.
  2. Манера поведінки. Усі знають, що в суді потрібно бути стриманим і не давати волю емоціям, зайва емоційність може зіграти проти вас. Не забувайте про шанобливе ставлення до суду. Якщо ви не стримаєтеся, і всі присутні спостерігатимуть балаган і з’ясування стосунків у залі, засідання буде перервано, і всіх винуватців буде оштрафовано.
  3. Співпраця із судом. Усе, що скаже суддя, – закон для вас. Якщо він переб’є, поквапить або зупинить вашу промову, просто прийміть це як факт і жодним чином не реагуйте, не ображайте, а тим більше не вступайте в конфлікт. Ким би ви не прийшли до зали, ви маєте говорити стисло і по суті, без зайвої води. Ідеальним варіантом для вас стане попередня підготовка промови, щоб уникнути незручних пауз і плутанини.
  4. Суд і технічні пристрої. Перед тим, як зайти до зали суду, вимкніть телефон. Якщо ви хочете записати аудіо або відео, це дозволено в разі відкритого судового засідання, але перед цим потрібно отримати спеціальний дозвіл.
  5. Запізнення. Затримуватися навіть на кілька хвилин неприпустимо, затор або інші побутові причини затримки не стануть поважною причиною. Суд прощає запізнення тільки в разі справді серйозних обставин – хвороба або смерть. Якщо ви впевнені, що не встигнете, попередьте суддю або його помічника заздалегідь або перенесіть справу на інший зручний для вас день. Що стосується суду та їхнього запізнення, це є нормою, суд частенько починає розглядати справу із запізненням у 10-15 хвилин через сильну завантаженість. Висловлювати невдоволення і вказувати на незначну затримку – суворо заборонено.

Позивач чи потерпілий: правила поведінки

Якщо ви представлені перед судом як позивач, значить саме ваша персона стала ініціатором судового розгляду. Позивач повинен описати суду в детальних подробицях причину, яка послужила подати на обвинуваченого до суду. Ваша промова має бути короткою, чіткою і за фактами. Якщо раніше ви не стикалися із засіданням, попросіть юриста про допомогу, він може підказати, що слід і чого не варто говорити судді. Найголовніше, зосереджено висловити і пояснити претензії, які якимось чином вплинули на ваше життя. А також обґрунтувати скарги та відшкодування збитків.

Нерідко трапляється, що протилежна сторона поводиться дуже агресивно на будь-яке звинувачення в її бік, часто доходить до бійок і невтішних відгуків у бік потерпілого. Не ведіться на цю провокацію, глибоко вдихніть і розслабтеся. За чинним законодавством ви маєте право фіксувати всі дії судді, про які надалі можна зазначити в протоколі і вказати на те, з чим ви були не згодні під час засідання.

Вас звинувачують, і ви відповідаєте перед законом – що робити?

Ця перспектива найбільш невигідна, оскільки захищатися завжди важче, ніж нападати. Тому обвинуваченому потрібно як слід підготуватися і запастися хорошою підтримкою з боку правознавця. Щоб ви виграли цю справу, потрібно провести бесіду з юристом заздалегідь і розглянути всі варіанти розвитку подій. Досвідчений адвокат здебільшого знає, які питання будуть озвучені до відповідача. Тому можна заздалегідь скласти коректні відповіді, які задовольнять суддю. Поки не винесено вердикт – ви маєте всі шанси на перемогу, тому нервувати заздалегідь не варто, це може тільки зіпсувати весь настрій.

Під час своєї промови не переживайте, спирайтеся на факти, які допоможуть спростувати сказане позивачем. Слідкуйте за тим, що говорите, і не суперечте сказаному раніше, це може пустити весь захист під укіс. Висловіть свою позицію, але не переходьте до наступу. Не ставте зайвих запитань судді та іншим особам справи, це припустимо, якщо ви не розчули запитання або не зрозуміли його. Найкращий помічник у боротьбі за особисту невинність – хороша підготовка, достовірні факти та відповідність законам.

Я – свідок

Ви відіграєте важливу роль під час засідання, тому надання неправдивих свідчень може зіграти проти вас. Насамперед вам потрібно представитися й уточнити, ким ви доводитеся кожному з учасників процесу, а також розповісти, у яких стосунках перебуваєте. Не загравайтеся, якщо з однією зі сторін ви перебуваєте не в найкращих стосунках, не переходьте на особистості й міркуйте як третя сторона. Не розповідайте у фарбах і з жестикуляцією, як ви ненавидите кривдника. Така поведінка може поставити під сумнів ваші слова.

Не намагайтеся догодити судді та сподобатися йому, він бачив таких, як ви, мільйон людей, тож у вас не вийде спотворити реальність у ставленні до суду. Ваша співпраця починається з підпису в бланку, де прописано, що ви не маєте права давати неправдиві свідчення, і ви несете відповідальність у разі обману суду.

На поставлені запитання слід відповідати коротко, чесно і по справі. Не показуйте на обличчі страх і переживання, тримайте себе в руках, зайва нервозність лише підтвердить, що ви щось приховуєте. Якщо ви не впевнені у власних силах, зверніться до нашої корпорації і фахівці вищого рівня зроблять усе можливе, щоб справа закінчилася вдало для вас!

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.