+38(093) 970-06-80
Статті

Що робити позичальнику, якщо банк «йде в ліквідацію»

06/10/2024

Національний банк України протягом останніх трьох років визнав неплатоспроможними майже сотню банків, ще один – Платинум Банк, визнаний неплатоспроможним у перших числах 2017 року.

Більшість обивателів поділяють точку зору, згідно з якою під час ліквідації банку найбільше страждають вкладники. З цим складно не погодитися.

Але практично ніхто ніколи не звертає уваги на долю позичальників банку, що ліквідується. А їхнє становище і статус серйозно змінюється, особливо в умовах непрозорості процесів виведення банків з ринку і відсутності відповідальності ФГВФО і НБУ за бездіяльність. Фактично позичальники стають заручниками ліквідатора.

Найпоширеніші помилки позичальника банку, що ліквідується:

– спроби домовитися про пільги, зниження процентної ставки, дисконти, конвертацію кредиту в гривню тощо.

– часткові неповні оплати за кредитом у надії на те, що банк не стягуватиме борг і не забиратиме заставу.

– упевненість у тому, що раз у банку ліквідація, можна забути про кредит, тому що банк нічого робити не буде.

По суті позичальників банку можна розділити на три категорії.

Перші – ті, хто платить своєчасно і в повному обсязі. Для них запровадження процедури ліквідації принципово нічого не змінює доти, доки вони виконують умови кредитного договору і доти, доки їхній кредит не буде передано або продано в процедурі ліквідації новому кредитору. Звісно, виникають певні складнощі в комунікації з банком, але це, по суті, не найстрашніше. Слід визнати, що після початку процедури ліквідації банку, більшість позичальників з різних причин просто припиняють платити. Кількість клієнтів, які платять, у банку, що перебуває в процедурі ліквідації, прагне до мінімуму і за оцінкою ФГВФО становить близько 4-5 % від загальної кількості позичальників.

Друга категорія – ті, хто виконує свої зобов’язання перед банком несвоєчасно, не в повному обсязі, але від боргу не відмовляється і готовий вирішувати проблему з кредитом. У нормальному «живому» банку такому позичальнику можуть запропонувати погашення з дисконтом, зменшення процентної ставки, зміну валюти зобов’язання, так звані «кредитні канікули» та інші інструменти врегулювання. На відміну від діючого банку, банк, що ліквідується, запропонувати таких інструментів врегулювання не може. Банк, що ліквідується, взагалі не може запропонувати жодних інструментів врегулювання, окрім як «погасіть усе прострочення і платіть за початковим графіком» або «погасіть увесь кредит, можливо, ми не вимагатимемо від вас сплати пені».

По суті, основна проблема не в тому, що ліквідатор банку такий поганий, що не хоче піти назустріч позичальнику. Проблема в тому, що якщо ліквідатор дасть позичальникові дисконт, або знизить відсоткову ставку – він нестиме відповідальність за перевищення своїх повноважень. У ліквідатора просто немає законодавчо визначених механізмів врегулювання простроченої заборгованості, а найголовніше – у нього немає ні орієнтації, ні мети на поліпшення якості кредитного портфеля. І це реально проблема позичальників, вкладників, Фонду гарантування, НБУ та банківської системи загалом. Просто на цю проблему ніхто не звертає уваги, не розуміючи її масштабів і наслідків…

Позичальник, який готовий домовлятися і повертати борг, не може цього зробити, тому що у ліквідатора немає інструментів роботи з цим позичальником, окрім як примусове стягнення і продаж активу. Часткові проплати за кредитом ніяк не вплинуть на лояльність з боку банку, що ліквідується. Тут працює правило «або повністю гаси борг, або банк застосовуватиме до тебе всі інструменти стягнення». Такому позичальнику не залишається нічого іншого, як просто припинити платити і стати позичальником з умовної третьої категорії – тим, хто взагалі не платить банку. З другої категорії позичальник, так чи інакше, потрапить у третю – туди, де позичальники не платять взагалі. Відбудеться це або через те, що позичальник зрозуміє марність понесення витрат на часткові проплати за кредитом без будь-якої перспективи розв’язання проблеми з врегулюванням, або через те, що банк подасть до суду (а він подасть, навіть якщо позичальник платитиме 90 % свого платежу). У підсумку, у банку, що ліквідується, практично немає позичальників, які частково погашають заборгованість за кредитом. І чим довше триває процедура ліквідації – тим менше стає таких позичальників.

Третя категорія позичальників – ті, хто взагалі не платить за кредитом. Це наймасовіша категорія позичальників у банку, що ліквідується, яка становить 85-90%. Причини не платити за кредитом у кожного такого позичальника свої. Хтось просто не може платити, хтось не бачить у цьому жодного сенсу, хтось уже звикся з тим, що заставу банк забере, а іншого майна немає й узяти з такого позичальника нічого. Як правило, такі мотиви простежуються у тих, хто і в звичайному «живому» банку не платив би.

Найчисленніша частина позичальників ті, хто потрапив до третьої категорії з другої – ті, хто готовий був платити, але не тягне умови, які може запропонувати банк, що ліквідується. Таких клієнтів у банку, що ліквідується, більшість. І зрозуміти їх можна. Адже абсолютно нормально, коли позичальник замість того, щоб просто викидати гроші «в трубу», частково погашаючи борг перед банком і розуміючи всю безперспективність цього процесу, акумулює їх, грамотно захищаючись від спроб банку забрати заставу або стягнути заборгованість. У підсумку, такий позичальник зможе за допомогою фінансової компанії викупити свій кредит. Якщо не зможе або не захоче викупити, то зможе домовитися про нормальні умови врегулювання з новим кредитором, який купить цей кредит у банку, що ліквідується, за 10-20 % від суми боргу.

Допоки наші законодавці не звернуть уваги на проблему позичальників банків, що ліквідуються, єдиним адекватним рішенням позичальників, які не можуть погасити борг, буде взагалі перестати платити, почати акумулювати кошти і знайти собі кваліфікованого юриста, який зможе захистити інтереси позичальника в суді до моменту продажу або передачі кредиту новому кредитору.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.