+38(093) 970-06-80
Статті

Захист від іпотечного застереження (ст. 37 Закону України «Про іпотеку»)

06/10/2024

Одним із способів задоволення вимог іпотекодержателя є отримання у власність предмета іпотеки. Такий спосіб передбачено статтею 37 Закону України «Про іпотеку».

Отже, зазначеною нормою передбачено, що іпотекодержатель може задовольнити свою вимогу, забезпечену іпотекою, шляхом набуття у власність предмета іпотеки. При цьому, підставою для реєстрації права власності на предмет іпотеки за іпотекодержателем є відповідний договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідне застереження в договорі іпотеки.

У деяких випадках дії банку щодо позасудового звернення стягнення на предмет іпотеки можуть бути «рятівним кругом» для позичальника. Це стосується тих позичальників, які готові розлучитися з предметом іпотеки, аби позбутися кредиту. Річ у тім, що після того, як кредитор звернув стягнення на предмет іпотеки в позасудовому порядку, всі його подальші вимоги щодо виконання позичальником зобов’язань за кредитним договором є недійсними.

Але сподіватися на те, що за поганого забезпечення та великої суми боргу банк піде шляхом позасудового звернення стягнення на предмет іпотеки – не варто. Таким шляхом кредитор зазвичай іде тільки в тому разі, якщо вартість забезпечення перевищує або приблизно дорівнює сумі боргу за кредитом. Зазвичай кредитор робить оцінку предмета іпотеки у «свого» оцінювача. Не складно здогадатися, що ціна цього предмета іпотеки буде нижчою за заборгованість за кредитом. Так кредитори виходять із ситуації, коли забезпечення коштує дорожче, ніж залишок заборгованості за кредитним договором.

Якщо ви є «володарем» проблемного кредиту, але справно до останнього платили, не завищували вартість забезпечення під час отримання кредиту, ваш борг порівняно з вартістю забезпечення відносно невеликий – ви в самому центрі зони ризику. Існує висока частка ймовірності того, що банк або колектор, який купив ваш борг, у позасудовому порядку переоформить на себе право власності на ваше майно.

Що потрібно знати, щоб захиститися від неприємної несподіванки у вигляді нового власника вашої квартири?

Насправді не все так складно, як здається на перший погляд.

Одним із варіантів може бути банальне оскарження пункту іпотечного договору, що містить іпотечне застереження. Але цей шлях довгий і досить індивідуальний.

Ще один спосіб уберегти себе – не отримувати від кредитора жодних листів, не ходити на пошту і не розписуватися в повідомленнях про вручення поштової кореспонденції, яка прийшла від кредитора.

Чому це важливо. Згідно з пунктом 61 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для державної реєстрації права власності на підставі іпотечного договору, який містить іпотечне застереження, іпотекодержатель повинен надати державному реєстратору, зокрема, документ, що підтверджує закінчення 30-денного строку з моменту отримання іпотекодавцем і боржником письмової вимоги іпотекодержателя. Тобто, якщо в іпотекодержателя (кредитора) не буде підтвердження отримання боржником та іпотекодавцем відповідної письмової вимоги іпотекодержателя – він не зможе зареєструвати за собою право власності на предмет іпотеки, користуючись іпотечним застереженням.

Кредитори іноді «креативлять» і підробляють повідомлення про вручення. У цьому випадку вам потрібно буде в судовому порядку доводити, що вимогу ви не отримували.

Черговий спосіб не потрапити в неприємну ситуацію з іпотечним застереженням, що передбачає перехід права власності на предмет іпотеки до іпотекодержателя – це банальний арешт. Усе, що вам потрібно зробити – створити спір і в рамках цього спору накласти арешт на все своє майно.

Цілком може скластися ситуація, коли ваш близький друг подав до вас позов про стягнення боргу за розпискою на суму 5 000 гривень. Ви, природно, визнаєте цей позов, тому що не можна недобре чинити з друзями, і суд виносить рішення про стягнення з вас цих 5 000 гривень. Далі ваш друг подає виконавчий лист про стягнення з вас 5 000 гривень у виконавчу службу і просить накласти арешт на все ваше майно. Решта – справа техніки.

Дуже часто буває, що арешти на предмет іпотеки вже давно накладено на підставі виконавчих документів, які кредитор отримував раніше, або на підставі постанов про стягнення виконавчого збору, винесених державним виконавцем у рамках провадження з примусового виконання вищевказаних виконавчих документів.

За наявності арештів третіх осіб на предмет іпотеки, кредитор не зможе законно зареєструвати за собою право власності. Він змушений буде звертатися до суду з позовом про зняття арешту.

Звісно, є «умільці» серед нотаріусів, які реєструють за іпотекодавцями право власності на іпотечне майно, незважаючи на наявність арештів третіх осіб. Але такі дії абсолютно обґрунтовано можна оскаржити і повернути майно у свою власність. Та й саме по собі вчинення саме нотаріусом реєстрації права власності за іпотекодержателем на підставі іпотечного застереження має досить сумнівний характер і може бути оскаржене іпотекодавцем.

Це найпростіші способи захисту від іпотечного застереження, які можуть допомогти неочікувано не опинитися в ситуації, коли ще вчора ви засинали у своїй квартирі, а вже сьогодні прокинулися у квартирі банку чи колекторської компанії. Ці способи звісно можна використовувати окремо, але краще користуватися ними в комплексі.

І пам’ятайте – не варто відсиджуватися, розраховуючи на те, що банк або колектор про вас забув. Кредитори дуже рідко забувають про борги.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.