Багато хто вважає, що суд з банком виграти не можна, що банк носить гроші суддям, що якщо банк подав до суду, то все пропало і скоро відберуть житло, виселять з дому, продадуть майно і залишать ні з чим.
Насправді не все так погано, як може здатися на перший погляд. Дійсно, суд із банком має свої особливості. Дійсно, банк і позичальник перебувають «у різних вагових категоріях». Найкраще, що ви можете зробити, отримавши повістку з суду, – звернутися до хорошого практикуючого юриста, який спеціалізується саме на банківських спорах.
Якщо ж ви впевнені у своїх силах і готові самостійно захищати свої інтереси в суді – постарайтеся зробити все максимально правильно. Але важливо розуміти, що другого шансу у вас може не бути і, припустившись помилки в судовому спорі з банком, ви можете втратити свій шанс на перемогу.
Якщо ви є позичальником і не платите за кредитом, не зайвим буде періодично проводити моніторинг того, чи не подав банк на вас до суду. Зробити це може кожен, скориставшись загальнодоступною інформацією на порталі судової влади – .
Для чого ж потрібно проводити такий моніторинг? Часто трапляється, що суд виносить рішення без участі відповідача. Може так статися, що одного чудового дня вас зупинить поліцейський і просто відбере у вас автомобіль. Можливий варіант, коли вам просто заборонять виїзд за межі країни, а дізнаєтеся ви про це тільки під час спроби перетнути кордон. Загалом, неприємних несподіванок може бути безліч.
Якщо ви дізналися про те, що банк подав на вас до суду – «не ховайте голову в пісок». Заперечення проблеми не вирішує її, а тільки посилює. Перше, що вам потрібно зробити, якщо ви не готові скористатися послугами юриста – уважно вивчити матеріали, які банк подав до суду. Ці матеріали мають прийти до вас поштою з суду. Якщо ж з якихось причин ви не отримували позов з додатками – ви завжди можете ознайомитися з матеріалами справи в суді.
Банк має долучити до позову договір, на підставі якого у вас із банком виникли правовідносини. Це, як правило, кредитний договір, договір поруки, договір іпотеки, договір застави – залежно від предмета позову. Часто банки втрачають оригінали цих документів, тому не соромтеся скористатися своїм правом на витребування оригіналів цих документів для огляду їх у суді.
Крім того, банк має додати до позову документи, що підтверджують видачу кредиту, виконання/невиконання зобов’язань за кредитним договором з боку боржника (виписки за рахунками). Обов’язково вимагайте надання цих документів до суду в оригіналі. Отримавши ці документи – уважно дослідіть їх на предмет відповідності номерів рахунків тим, що вказані в кредитному договорі, на предмет відповідності цих документів встановленим нормативам, на предмет автентичності вашого підпису тощо. Якщо банк не зможе підтвердити видачу кредиту, а позичальник стоятиме на тому, що кредит він не отримав – є всі шанси отримати рішення суду про відмову банку в задоволенні позову. Особливо це актуально, якщо банк або фінансова компанія викупила ваш кредит і тепер пред’являє до вас вимоги.
До позову банк також, обов’язково, додає розрахунок заборгованості. Особливістю банківських розрахунків заборгованості є або те, що вони нічого не підтверджують (три рядки, в яких просто вказана сума), або банківський юрист ніколи не зможе дати пояснення – звідки взялася та чи інша цифра. З розрахунком можна працювати в кількох напрямках, залежно від ситуації та матеріалів справи.
По-перше, можна подати свій, альтернативний розрахунок заборгованості. І тут не важливо, чи є у вас на руках квитанції з оплати боргу. Якщо банк, крім розрахунку заборгованості, жодних документів щодо суми боргу надати не може, виходить ситуація, за якої в матеріалах справи виявиться два розрахунки заборгованості з різними даними. У такій ситуації суд не може віддати перевагу банківському розрахунку, так само, як і вашому. Суд просто не може ухвалити рішення про стягнення боргу і є високий ступінь імовірності відмови банку в задоволенні позовних вимог.
По-друге, можна клопотати про проведення судово-економічної експертизи. За підсумком експертизи може виявитися, що сума боргу, заявлена в позові, не підтверджується первинними документами, і розрахунок заборгованості не відповідає умовам, передбаченим кредитним договором.
Важливо «пройтися» по штрафах і пені, перевірити, в якій валюті їх пораховано, який їхній розмір передбачено кредитним договором, і за які порушення банк виставляє штраф і пеню. Не може банк нараховувати пеню в іноземній валюті, особливо якщо розмір пені визначено подвійною обліковою ставкою НБУ. Так само, як і не може банк стягувати і пеню, і штраф за одне й те саме порушення умов кредитного договору.
Після цього – вивчайте строки. Пропуск банком строку позовної давності – «залізний» аргумент у суді. Якщо банк пропустив строк позовної давності, виграти суд з банком не складе особливих труднощів. Важливо, щоб у банку не знайшлося аргументів і підстав для його відновлення. Тут іноді можна схитрувати, не визнаючи здійснені вами в певний період платежі. Адже підставою для поновлення строку позовної давності є визнання боргу боржником, і платіж за кредитом може бути розцінений як таке визнання.
Пам’ятайте, суд не застосує строк позовної давності, якщо ви про нього не заявите. Бажано зробити це окремою письмовою заявою з відповідним обґрунтуванням.
Якщо ви поручитель – перевірте, чи не укладалися без вашої згоди додаткові угоди до кредитного договору. Якщо укладалися – то чи не збільшило це ваш обсяг відповідальності. Адже зміна умов кредитного договору без згоди поручителя, внаслідок чого збільшився обсяг відповідальності поручителя – є підставою для припинення поруки.
І не забувайте про те, що суд самостійно не буде колупатися в матеріалах справи, вишукуючи нестиковки і недоліки в банківських документах. Суду найпростіше просто задовольнити позов банку, як він це робив уже сотні разів. Лише ви, шляхом активного спротиву, можете змінити хід судового процесу і виграти суд з банком.
Водночас потрібно знати, що в судових засіданнях суддя та банківський юрист ставитимуть різноманітні запитання, неправильна відповідь на які може перекреслити всі зусилля, докладені раніше та зіпсувати цілком виграшну стратегію. І навпаки, важливо поставити правильні запитання банківському юристу, щоб у суду склалася правильна думка про спір.
Це всього лише мізерна частина того, що важливо знати, якщо банк подав на вас до суду. Усього описати неможливо. Немає стандартних рішень та інструментів, за допомогою яких можна виграти суд із банком. У суперечці з банком немає дрібниць, важлива уважність, скрупульозність, наполегливість і професіоналізм.
Пам’ятайте, якщо банк подав на вас до суду, найкраще, що ви можете зробити – звернутися до професіонала, який спеціалізується на банківських спорах.