+38(093) 970-06-80
Статті

Веб-сторінка може бути доказом у суді

06/10/2024

Що робити, якщо веб-сторінка порушує права особи, як зібрати докази порушень і оформити їх таким чином, щоб суд прийняв їх до розгляду.

Необхідно розуміти, що, наприклад, авторські права порушує не сама наявна веб-сторінка, а розміщення в мережі Інтернет певного твору (творів) у цифровій формі. Такі твори безпосередньо досліджувана веб-сторінка може і не містити, але вони можуть розміщуватися, наприклад, у складі веб-банерів таргетингової реклами.

Веб-сторінка (структурний елемент веб-сайту), а саме її внутрішня структура, являє собою написаний мовою інтернет-розмітки твір, який існує у віртуальній формі та може мати програмний характер. Через певні технічні навички результати візуальних способів фіксації можуть бути викривлені шляхом передчасного маскування технічної інформації або хакерської атаки на пристрій (наприклад, персональний комп’ютер певного нотаріуса чи судді), з якого здійснюється огляд (такі дії утворюватимуть склад окремого кримінально караного діяння).

З квітня 2016 року в Україні було запущено роботу Центру компетенції, який з використанням онлайн-сервісу «WEB-FIX» надає послуги щодо: здійснення фіксації та дослідження інформації, яку містить веб-сторінка, в мережі Інтернет (з видачею експертних висновків, що є офіційним письмовим доказом змісту веб-сторінки), і видачі довідок з відомостями про реєстранта доменного імені або інформацією про його встановлення (для встановлення належного відповідача).

Центр компетенції створено у вигляді департаменту Консорціуму «Український центр підтримки номерів та адрес» (УЦПНА), який є компетентом у сфері телекомунікацій та інформатизації з розумінням сучасних потреб формування зазначених доказів та їхньої юридичної сили. Ініціатором його створення виступило Об’єднання підприємств «Український мережевий інформаційний центр» (УМІЦ), яке, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 липня 2003 року №447-р «Про адміністрування домену “.UA” та ст. 56 Закону “Про телекомунікації”, уповноважене здійснювати адміністрування адресного простору українського сегмента мережі Інтернет. Так, УМІЦ акредитував і підтвердив компетентність УЦПНА у здійсненні ним функцій Центру компетенції адресного простору, а також затвердив чітко регламентований Порядок надання відповідних послуг.

Фіксація змісту веб-сторінок здійснюється з використанням онлайн-сервісу «WEB-FIX» шляхом формування заявником заявок в особистому кабінеті, доступ до якого здійснюється через веб-сайт Центру компетенції. У результаті подання такої заявки програмно-технічним комплексом системи «WEB-FIX» автоматично формуються всі файли, що входять до складу експертного висновку. При цьому заявник після спливу 1-2 хвилин після подання онлайн-заявки має змогу переглянути зразок зафіксованого зображення веб-сторінки у своєму особистому кабінеті для того, щоб переконатися, що відповідна інформація зафіксована коректно. Протягом 30 днів уся зафіксована інформація зберігається безоплатно і в цей проміжок часу заявник має змогу підтвердити своє замовлення або ж за плату продовжити зберігання таких файлів на наступні 30 днів. Така можливість передбачена для того, щоб заявник міг у необмеженій кількості безоплатно фіксувати веб-сторінки, тим самим забезпечуючи себе на майбутнє необхідними доказами, а оплачувати – за необхідності отримання експертного висновку. Також під час зберігання таких файлів заявник може в досудовому порядку врегулювати спір, попередивши порушника про те, що в нього є відповідні докази.

Експертні висновки, видані Центром компетенції, є офіційним письмовим доказом у суді існування та змісту інформації, що її містить веб-сторінка. В експертному висновку міститься інформація про дату та час фіксації, а також інформація про доменне ім’я, якому адресується вебсайт, що містить контент, що фіксується (доступність такого вебсайту для публічного використання в мережі Інтернет; дата та час реєстрації доменного імені, дата внесення останніх змін щодо доменного імені, дата та час закінчення строку реєстрації доменного імені; DNS-сервер(и); WHOIS Server; відомості про реєстратора доменного імені; відомості про реєстранта доменного імені; IP-адреса(и), якій/яким відповідає

До такого висновку додається роздруківка PDF-файлу з фіксацією зовнішнього відображення інформації, яку містить досліджувана веб-сторінка. Експертний висновок видається в паперовій формі, всі його сторінки нумеруються, прошиваються та скріплюються печаткою директора Центру.

Невід’ємною частиною висновку є також диск, що містить файли з фіксацією зовнішнього відображення змісту досліджуваної веб-сторінки, збережені у форматах JPG і PDF; архів, що містить журнал з хронологією запитів/відповідей від браузера до сервера з досліджуваною веб-сторінкою; журнал даних перевірки адресації доменного імені; вихідний код досліджуваної веб-сторінки; файли, що є складовою частиною веб-сторінки, в т. ч. із посиланнями з інших інтернет-ресурсів та інше, в залежності від критеріїв дослідження. Строк видачі експертного висновку: за базової послуги – два робочі дні, за комплексної послуги – п’ять робочих днів.

Центр компетенції видає експертні висновки, що включають файли із зображенням змісту веб-сторінок, сформовані лише з використанням програмно-технічного комплексу системи «WEB-FIX». У таких експертних висновках не використовуються фото веб-сторінок, зроблені на телефон/фотоапарат будь-ким. Однак, за їх наявності, суд може оцінювати фото веб-сторінок, зроблені на телефон/фотоапарат, надані стороною у справі, у сукупності з іншими наявними доказами, керуючись власним переконанням.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.