Одним із найважливіших документів для того, хто потрапив у ДТП, є рішення суду із зазначенням імені громадянина, з вини якого було скоєно ДТП. Тільки за наявності цього документа, що підтверджує вину особи, потерпілий може вимагати відшкодування збитку в судовому порядку або претендувати на страхове відшкодування.
Рішення суду може бути видано у формі обвинувального вироку або постанови про притягнення до відповідальності адміністративного типу.
І перша, і друга форма в більшості випадків розглядається районним судом за місцем події. Якщо встановлено, що в діях обвинуваченого немає складу кримінального злочину – наслідки тяжкого характеру згідно зі статтею 286 Кримінального кодексу України, після ДТП, серед яких: середнього ступеня тілесні ушкодження, тяжкі каліцтва, смертельні наслідки, суд ухвалює рішення притягнути винуватця до відповідальності адміністративного характеру.
Вирок обвинувального змісту суд ухвалює тільки в тому випадку, якщо було доведено склад кримінального злочину. В результаті потерпілий в рамках кримінальної справи має право виступити в ролі цивільного позивача, і висунути вимогу щодо повного або часткового відшкодування шкоди, яку він отримав в рамках ДТП, безпосередньо від обвинуваченої особи (винуватця ДТП). Як показує практика, процеси по ДТП кримінального типу проходять складніше і займають більше часу, ніж адміністративні.
Процес із розгляду кримінальної справи щодо дорожньо-транспортної пригоди в суді здебільшого супроводжується цілою низкою експертиз, допитом свідків, переглядом відеозаписів із нюансами ДТП тощо. Власник авто (потерпілий) має право вимагати відшкодування за страховою угодою протягом 3 місяців після отримання на руки офіційного рішення суду. З цієї причини всі ремонтні роботи транспортного засобу доведеться відкласти. У разі, якщо завдано сильної шкоди здоров’ю, рекомендується проводити лікування за суворим призначенням лікарів, збирати всі квитанції та чеки, які допоможуть підтвердити доцільність лікування і всі витрати в рамках судової справи. Також рекомендуємо звернути увагу на статтю 26-1 Закону України «Про обов’язкове страхування транспортних засобів власниками», в якій ідеться про зобов’язання страхової компанії здійснити виплати родичам загиблої в ДТП людини в розмірі 12 мінімальних зарплат. Якщо в ДТП було завдано шкоди здоров’ю, моральна шкода, яку може виплатити страхова компанія, відповідає 5 % від загальної суми страхових виплат за шкоду, заподіяну здоров’ю. Окремо в судовому процесі потерпілі можуть стягнути компенсацію за моральну шкоду з винуватця, якщо отримана шкода перевищує суму компенсації, передбаченої страховою компанією.
Рекомендуємо, перш ніж вступати в судові спори, проконсультуватися з компетентними в даному питанні юристами і подбати про супровід професійного адвоката. Але, якщо обвинувачений підтверджує свою провину, адвоката можна і не наймати.
Алгоритм передачі документів до суду щодо ДТП
Якщо ви стали учасником ДТП, то потрібно готуватися до судового розгляду. Як у винуватця події, так і у потерпілої сторони має бути на руках рішення суду, для того щоб можна було отримати на законних підставах страхові виплати та інші компенсації. Для того щоб не упустити жодних важливих моментів, рекомендуємо більш детально ознайомитися зі «специфікою» справ, які пов’язані з ДТП.
Транспортна пригода може бути класифікована за різними правовими пунктами, ґрунтуючись на розмірах матеріального збитку і рівня пошкоджень. Саме ці моменти будуть безпосередньо впливати на хід судового розгляду. Якщо в ДТП немає постраждалих, і збиток був тільки матеріального характеру, то справу буде передано на розгляд до адміністративного суду. Але, якщо в рамках події було зафіксовано тяжкі каліцтва або смертельний результат, то водій не відбудеться штрафними санкціями, обов’язково буде порушено кримінальну справу.
Розслідування адміністративного правопорушення на першому етапі повною мірою лягає на інспекторів поліції, вони і займаються збором обвинувальних і доказових матеріалів: складають схему зіткнення, збирають свідчення свідків, фігурантів та інші матеріали. У разі, якщо доказів недостатньо, суд відправить справу на дізнання, і тільки після цього може бути ухвалено рішення про притягнення винного до відповідальності.
Кримінальними розслідуваннями займається слідчо-оперативна група, а ось керує всім розслідуванням прокурор. За результатами розслідування складається обвинувальний акт, який разом із доказами і відправляється на розгляд суду.
Перебіг судового процесу після ДТП
Після того, як етап збору доказів було завершено, і було призначено дату судового провадження, всім учасникам справи розсилаються повістки. Іноді повістки не вчасно приходять, з цієї причини рекомендуємо самостійно дізнаватися в адміністративній канцелярії число судового засідання. Ця інформація стане доступною не раніше ніж через 15 днів після події.
У рамках судового провадження всіх учасників знайомлять з адміністративною справою.
В учасників ДТП є право:
- заявляти клопотання;
- надавати додаткові відео, фото та письмові докази;
- виносити вимоги про об’єктивний і своєчасний розгляд;
- оскаржити судову постанову першої інстанції.
Звертаємо увагу, що період для оскарження рішення суду – не більше 10 днів. Копія рішення надається в судовій канцелярії через 7 днів після проведеного засідання.
Потрапили в ДТП: дії
Отже, якщо ви потрапили в аварію, насамперед потрібно виконати такі дії.
- Заспокоїтися, увімкнути «аварійку», заглушити автомобіль і вийти з нього.
- Ніяких «розборок» влаштовувати категорично не можна.
- Викликати швидку допомогу, якщо є постраждалі.
- Викликати співробітників поліції і страхової компанії.
- Звернути увагу на наявність свідків і записати їхні контактні дані.
- Пересувати автомобілі до приїзду патрульної служби не можна.
- Візьміть телефон і зробіть фото та відеозйомку місця аварії.
- Якщо під час ДТП ніхто не постраждав, можна домовитися на місці, з вигідним рішенням для обох сторін.
Важливо, якщо домовитися на місці не виходить або ж винуватець викликає підозру, без вагань потрібно викликати співробітників поліції і виконати всі перераховані вище пункти.
Потрапили в ДТП, ми допоможемо розібратися з усіма нюансами і отримати всі види компенсацій за моральну і фізичну шкоду.