+38(093) 970-06-80
1
Статті

Судовий захист – як виграти суд потерпілому в ДТП

06/10/2024

Одним із найважливіших документів для того, хто потрапив у ДТП, є рішення суду із зазначенням імені громадянина, з вини якого було скоєно ДТП. Тільки за наявності цього документа, що підтверджує вину особи, потерпілий може вимагати відшкодування збитку в судовому порядку або претендувати на страхове відшкодування.

Рішення суду може бути видано у формі обвинувального вироку або постанови про притягнення до відповідальності адміністративного типу.

І перша, і друга форма в більшості випадків розглядається районним судом за місцем події. Якщо встановлено, що в діях обвинуваченого немає складу кримінального злочину – наслідки тяжкого характеру згідно зі статтею 286 Кримінального кодексу України, після ДТП, серед яких: середнього ступеня тілесні ушкодження, тяжкі каліцтва, смертельні наслідки, суд ухвалює рішення притягнути винуватця до відповідальності адміністративного характеру.

Вирок обвинувального змісту суд ухвалює тільки в тому випадку, якщо було доведено склад кримінального злочину. В результаті потерпілий в рамках кримінальної справи має право виступити в ролі цивільного позивача, і висунути вимогу щодо повного або часткового відшкодування шкоди, яку він отримав в рамках ДТП, безпосередньо від обвинуваченої особи (винуватця ДТП). Як показує практика, процеси по ДТП кримінального типу проходять складніше і займають більше часу, ніж адміністративні.

Процес із розгляду кримінальної справи щодо дорожньо-транспортної пригоди в суді здебільшого супроводжується цілою низкою експертиз, допитом свідків, переглядом відеозаписів із нюансами ДТП тощо. Власник авто (потерпілий) має право вимагати відшкодування за страховою угодою протягом 3 місяців після отримання на руки офіційного рішення суду. З цієї причини всі ремонтні роботи транспортного засобу доведеться відкласти. У разі, якщо завдано сильної шкоди здоров’ю, рекомендується проводити лікування за суворим призначенням лікарів, збирати всі квитанції та чеки, які допоможуть підтвердити доцільність лікування і всі витрати в рамках судової справи. Також рекомендуємо звернути увагу на статтю 26-1 Закону України «Про обов’язкове страхування транспортних засобів власниками», в якій ідеться про зобов’язання страхової компанії здійснити виплати родичам загиблої в ДТП людини в розмірі 12 мінімальних зарплат. Якщо в ДТП було завдано шкоди здоров’ю, моральна шкода, яку може виплатити страхова компанія, відповідає 5 % від загальної суми страхових виплат за шкоду, заподіяну здоров’ю. Окремо в судовому процесі потерпілі можуть стягнути компенсацію за моральну шкоду з винуватця, якщо отримана шкода перевищує суму компенсації, передбаченої страховою компанією.

Рекомендуємо, перш ніж вступати в судові спори, проконсультуватися з компетентними в даному питанні юристами і подбати про супровід професійного адвоката. Але, якщо обвинувачений підтверджує свою провину, адвоката можна і не наймати.

Алгоритм передачі документів до суду щодо ДТП

Якщо ви стали учасником ДТП, то потрібно готуватися до судового розгляду. Як у винуватця події, так і у потерпілої сторони має бути на руках рішення суду, для того щоб можна було отримати на законних підставах страхові виплати та інші компенсації. Для того щоб не упустити жодних важливих моментів, рекомендуємо більш детально ознайомитися зі «специфікою» справ, які пов’язані з ДТП.

Транспортна пригода може бути класифікована за різними правовими пунктами, ґрунтуючись на розмірах матеріального збитку і рівня пошкоджень. Саме ці моменти будуть безпосередньо впливати на хід судового розгляду. Якщо в ДТП немає постраждалих, і збиток був тільки матеріального характеру, то справу буде передано на розгляд до адміністративного суду. Але, якщо в рамках події було зафіксовано тяжкі каліцтва або смертельний результат, то водій не відбудеться штрафними санкціями, обов’язково буде порушено кримінальну справу.

Розслідування адміністративного правопорушення на першому етапі повною мірою лягає на інспекторів поліції, вони і займаються збором обвинувальних і доказових матеріалів: складають схему зіткнення, збирають свідчення свідків, фігурантів та інші матеріали. У разі, якщо доказів недостатньо, суд відправить справу на дізнання, і тільки після цього може бути ухвалено рішення про притягнення винного до відповідальності.

Кримінальними розслідуваннями займається слідчо-оперативна група, а ось керує всім розслідуванням прокурор. За результатами розслідування складається обвинувальний акт, який разом із доказами і відправляється на розгляд суду.

Перебіг судового процесу після ДТП

Після того, як етап збору доказів було завершено, і було призначено дату судового провадження, всім учасникам справи розсилаються повістки. Іноді повістки не вчасно приходять, з цієї причини рекомендуємо самостійно дізнаватися в адміністративній канцелярії число судового засідання. Ця інформація стане доступною не раніше ніж через 15 днів після події.

У рамках судового провадження всіх учасників знайомлять з адміністративною справою.

В учасників ДТП є право:

  • заявляти клопотання;
  • надавати додаткові відео, фото та письмові докази;
  • виносити вимоги про об’єктивний і своєчасний розгляд;
  • оскаржити судову постанову першої інстанції.

Звертаємо увагу, що період для оскарження рішення суду – не більше 10 днів. Копія рішення надається в судовій канцелярії через 7 днів після проведеного засідання.

Потрапили в ДТП: дії

Отже, якщо ви потрапили в аварію, насамперед потрібно виконати такі дії.

  1. Заспокоїтися, увімкнути «аварійку», заглушити автомобіль і вийти з нього.
  2. Ніяких «розборок» влаштовувати категорично не можна.
  3. Викликати швидку допомогу, якщо є постраждалі.
  4. Викликати співробітників поліції і страхової компанії.
  5. Звернути увагу на наявність свідків і записати їхні контактні дані.
  6. Пересувати автомобілі до приїзду патрульної служби не можна.
  7. Візьміть телефон і зробіть фото та відеозйомку місця аварії.
  8. Якщо під час ДТП ніхто не постраждав, можна домовитися на місці, з вигідним рішенням для обох сторін.

Важливо, якщо домовитися на місці не виходить або ж винуватець викликає підозру, без вагань потрібно викликати співробітників поліції і виконати всі перераховані вище пункти.

Потрапили в ДТП, ми допоможемо розібратися з усіма нюансами і отримати всі види компенсацій за моральну і фізичну шкоду.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.