Точніше, нагальне питання полягає не в тому, як виграти суд у ПФУ, а яким чином застосувати його рішення на практиці. Далі – яскравий приклад, який наша компанія хоче показати, як такий, що характеризує величезну кількість однотипних випадків на території сучасної України.
Недарма описану нижче справу назвали зразковою, тобто такою, на яку суд може зі 100% упевненістю спиратися в ухваленні рішень з аналогічних питань.
У чому суть проблеми
Йдеться про ситуації, які часто-густо складаються з пенсіонерами т.зв. категорії ВПО (внутрішньо переміщених людей). Говорячи простою мовою – про переселенців із територій Донбасу, не підконтрольних Україні.
Їм просто перестають виплачувати пенсії. Найчастіше причиною стає процедура під назвою «верифікація зі списками СБУ», яка описана в постанові Кабінету міністрів № 365. І яку величезна кількість пенсіонерів не проходять із позитивною оцінкою. І списки таких розширюються з кожним днем.
У зону ризику (у більшості випадків абсолютно невиправдано) згідно з цією процедурою потрапляють ті пенсіонери, які, живучи на підконтрольній українській владі території, періодично виїжджають на непідконтрольну. Причина в більшості випадків банальна і проста – перевірка стану нерухомого майна, що залишилося поза зоною вільного доступу.
Так, під цим приводом здійснювалися і шахрайські дії, але в переважній більшості випадків дії людей були абсолютно чесними, виправданими і, головне, відповідали закону, за яким свобода пересування людини не обмежена.
Що робити в таких випадках?
Наша компанія шляхом аналізу безлічі ситуацій настійно радить звертатися до суду, навіть незважаючи на складнощі (будуть описані нижче).
Ситуація, що стала зразковою справою, полягає в такому. Пенсіонерка, яка виїхала з окупованого Донецька до Бахмутського району, спокійно жила, отримувала законну українську пенсію, іноді відвідувала квартиру в Донецьку. Аж раптом пенсійні виплати перестали надходити.
Звернувшись по допомогу до юристів, вона з’ясувала, що потрапила в ті самі горезвісні списки. При цьому напередодні не було проведено жодної перевірки, не уточнювалася інформація про місце її постійного проживання (хоча воно було офіційно зареєстровано).
Вихід був один – відстоювати свої права через суд. Що у неї і команди грамотних юристів успішно вийшло.
Схема, за якою пройшла процедура
Було подано позов до адміністративного суду Донецького округу, звідки справа попрямувала до Касаційного суду вже як зразкова, адже таких проваджень уже накопичився не один десяток. Верховний суд швидко й однозначно ухвалив рішення на користь пенсіонерки.
У відповідь ПФ Бахмутського району подав апеляцію, але справа якраз перебувала в руках суддів Великої Палати Верховного Суду. І апеляційна скарга, природно, не була задоволена.
Здавалося, цілком логічне і справедливе вирішення проблеми. Рішення суду на руках у пенсіонерки і за ним їй мають провести всі необхідні виплати. Усім людям, які опинилися в аналогічних ситуаціях, потрібно брати з неї приклад. Сміливо йти до суду, вигравати його і чекати виплат.
На практиці все виявилося не так просто
Заборгованості з пенсій виявилися просто заблоковані на рахунках ПФУ.
Виявляється, раніше таких ситуацій було менше, але вирішувалися вони завжди швидкими виплатами. Оскільки існував налагоджений механізм, який обумовлював схему цих виплат у зв’язку з неточностями і помилками в списках.
У сучасних реаліях існує Постанова Кабінету Міністрів № 335. У ній передбачено певний Порядок, відповідно до якого і мають відбуватися виплати.
Суть проблеми полягає в тому, що Порядок цей досі не ухвалено Кабміном. І коли процес рушить із мертвої точки – невідомо. Деякі юристи радять подавати позов на ПФ до виконавчої служби. Але на практиці це не дає жодних результатів, окрім тимчасового відтермінування на користь того ж Пенсійного фонду.
Утворюється замкнене коло, яким ходять пенсіонери категорії ВПО разом із юристами, готовими їм допомагати навіть на благодійних засадах.
То де ж шукати вихід із кола?
Головний заклик нашої команди: не опускати руки і починати правильні дії! Рано чи пізно питання з прийняттям Порядку вирішиться. І щоб до цього щасливого моменту всі юридичні тонкощі були врегульовані, обов’язково потрібно подавати до суду на ПФУ.
Справу буде розглянуто дуже швидко за спрощеним регламентом. Тому що суд будь-якого району спиратиметься на рішення вищих інстанцій у типових справах. А справа ця проходить у статусі типової, бо має такі прикмети:
- позивач – пенсіонер категорії ВПО;
- відповідач – територіальний Пенсійний фонд;
- спір виник на однакових, описаних вище, підставах.
Тому на позитивне рішення можна розраховувати практично зі стовідсотковою гарантією. Бо такі призупинення виплат пенсій не мають жодних законних підстав. Ні для постійних жителів територій, ні для пенсіонерів категорії ВПО. Закон для всіх єдиний.
Не варто боятися судової тяганини поруч із професіоналами
Ще одна суттєва проблема полягає в тому, що більшість пенсіонерів просто не має морального бажання і фізичних можливостей починати боротьбу з Пенсійним фондом. Більшість по-справжньому лякає судова тяганина, особливо з огляду на те, що ця більшість – люди похилого віку, які пережили чимало складних ситуацій.
Адже на практиці позитивних судових рішень у цьому ключі сотні, а людей, які не отримують пенсію без жодних законних на те підстав, тисячі.
Ситуацію треба змінювати! Саме на вирішення таких випадків націлена наша команда. Ми обіцяємо надати максимально ефективну допомогу та підтримку не тільки з юридичного, а й з психологічного погляду.
Головне – наважитися зробити перший крок назустріч вирішенню проблеми! І вона вирішиться, ви на це заслуговуєте, а ми вам у цьому допоможемо!