+38(093) 970-06-80
Статті

Облікову ставку НБУ змінено: пеня стане меншою

06/10/2024

Із 16 вересня в Україні облікову ставку НБУ знижено до 15%. Відбулося це на підставі рішення Правління Національного банку України «Про розмір облікової ставки» від 15.09.2016 № 277-рш. Попередній рівень облікової ставки – 15,5% діяв із 29.07.2016 по 15.09.2016. До того, ставка була встановлена на рівні 18%.

Облікову ставку НБУ застосовуть в оподаткуванні, договірних відносинах, при нарахуванні пені за заниження податкових зобов’язань та в інших випадках, передбачених законодавством, а також при порушенні договірних відносин, якщо це передбачено відповідним договором.

Так, при самостійному виявленні платником податків заниження суми податкового зобов’язання, пеня нараховується на суму і за весь період заниження з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на день заниження (ст. 129 Податкового кодексу України).

Насамперед, незначне зниження облікової ставки пов’язано зі скороченням ліквідності на ринку, обумовленим значними вкладеннями банків в довгострокові ОЗДЗ в серпні. З даними ICU, вкладення банків в депозитні сертифікати скоротилося на 44% тобто на 25 млрд грн.

Зниження облікової ставки буде супроводжуватись в подальшому зниженням процентних ставок в банківській системі, як по кредитах, так і по депозитах. Ці два процеси паралельні. На думку спеціалістів, ринок та НБУ знижують ставки виходячи з інфляції та тенденцій в грошово-кредитній сфері.

Швидше за все, облікова ставка знижуватиметься в подальшому. Аналітики прогнозують, що вирішення проблеми з перерахуванням 38 млрд грн прибутку НБУ до бюджету позитивно вплине на ліквідність системи й дозволить продовжувати курс на зниження ставок. Однак, зниження буде відбуватися лише у випадку стабільності валютного курсу та економічного стану держави.

Разом з тим, одним лише зниженням облікової ставки відтворити повноцінне кредитування економіки навряд чи вдасться. Для того, щоб розпочалося кредитування, мають з’явитися хороші позичальники. А поки українські компанії закредитовані, внутрішній попит не зростає, банківська система не впоралася до кінця з існуючими проблемними боргами і кризою довіри. Для зростання кредитної активності набагато важливіше покращення макроекономічних перспектив України і формування дійсного тренда економічного зростання.

Виходячи з реалій сьогодення, є підстави вважати, що наступного року готівкові кредити стануть дещо доступнішими для українців. Банки, хоч і несуттєво, однак масово знижують відсотки за цією послугою.

За словами фінансового аналітика Євгена Копейко, кредитувати купівлю автівок та нерухомості, як і ранше, буде не вигідно, тому фінустанови зосередять зусилля на готівкових кредитах.

«Зараз відбувається зниження процентних ставок і комісії за кредитами. Наприклад, в умовах одного з найбільш популярних варіантів кредитування — мова йде про оформлення кредиту готівкою з початку 2016-го спостерігалося зменшення ставки на 10,72% — до 70,32%», — роз’яснив Копейко виданню «Сегодня».

За його словами, хоча кредити начебто і стали дешевше, але їх оформити буде складніше, оскільки зараз позики надають лише 19 фінустанов, а не 22 банки, як це було на початку цього року. «Це пов’язано з тим, що банки вводили тимчасові адміністрації», — уточнює Копейко.

При цьому експерт упевнений, що банки можуть активніше видавати кредити, оскільки в цьому році НБУ знизив облікову ставку рефінансування з 19% до 15,5% і це сприяє пожвавленню кредитування населення.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.