Якщо ви зіткнулися зі зверненням до суду і не важливо, за власною ініціативою чи вас викликали в ролі відповідача або іншого учасника справи, то ви маєте знати відповіді на деякі запитання: «Як правильно поводитися на засіданнях?», “Які права ви маєте, що потрібно, а чого зовсім не можна робити в суді?”. Практичні поради, як поводитися учаснику-непрофесіоналу судового засідання у цивільній справі, дізнайтеся у статті.
Розбираючи цивільні справи, суд виносить рішення згідно із законами ЦПК РФ. Зовсім не зайвим буде освоїти основні положення цього кодексу, щоб періодично апелювати до них.
Практичні рекомендації та поради
Порада № 1: фіксуйте судові засідання методом стенографування або використовуючи засоби аудіозапису
Особам (основним учасникам процесу) або громадянам, які перебувають на засіданні суду, надається право записувати процес судових розглядів методом стенографії або за допомогою пристроїв аудіо фіксації. Фото, відео зйомка або трансляція процесу по теле- і радіоканалах дозволені тільки з дозволу суду і регламентуються пунктом 7 статті 10 ЦПК РФ.
Звідси випливає, що відповідачу, позивачу або третім особам можна робити аудіозапис відкритого засідання, не запитуючи дозволу.
Основним призначенням запису є допомога в підготовці до чергового засідання, особливо, якщо поточне відкладається.
Порада № 2: дотримуйтеся порядку, встановленого судом
Порядок і поведінку учасників процесу описує стаття 158 ЦПК РФ. Найбільш важливими правилами є:
- Згідно зі статтями 307-308 КК РФ: за навмисно неправдиві відомості та відмову від дачі свідчень передбачається кримінальна відповідальність. Про це свідка попереджають і беруть підписку.
- Згідно зі статтею 51 Конституції РФ: свідок може відмовлятися від свідчень, щоб не давати свідчень проти себе, своєї офіційної половини або близького кола рідних.
- Можливість давати свідчення і пояснення є для відповідача або позивача правом, а не обов’язком, тому, на відміну від свідків, їх не попереджають про відповідальність. Але, згідно зі статтею 303 Кримінального Кодексу РФ, передбачається відповідальність і відповідача, і позивача, якщо вони сфальсифікували докази.
- Згідно зі статтею 297 Кримінального Кодексу РФ неповага до суду карається кримінальним покаранням. Неповагою вважаються образи судді, головуючого, присяжних засідателів та інших осіб, які мають відношення до процесу правосуддя.
Порада № 3: робіть відводи правильно
Цивільний Кодекс РФ містить список причин, які є підставою для відводу судді. Згідно зі статтею 16 підставами визнаються такі обставини:
- суддя доводиться родичем одному з учасників процесу або його представникам;
- суддя виявляє зацікавленість у результаті справи, є передумови сумніватися в його неупередженості та об’єктивності;
- суддя вже брав участь у засіданні, що передує розгляду справи, але тільки як інший фахівець або свідок. Він міг виступати прокурором, секретарем, експертом, спеціалістом або перекладачем.
Враховуйте, що суддя, який веде справу в одній особі, розглядатиме питання відводу сам, і, як показує практика, питання майже ніколи не вирішується позитивно.
І все ж, якщо є вагомі передумови для відводу, обов’язково заявляйте про це. Відмова про задоволення відводу не може бути оскаржена, але свою розбіжність із рішенням можна зазначити в апеляційній скарзі, яку подають на кінцевий акт у справі, крім того, можна написати скаргу і надіслати її головуючому в суді.
Заяву необхідно подавати в письмовій або усній формі, якщо обставини відкрилися прямо під час процесу. Якщо, незважаючи на ваші заяви, засідання триватиме без урахування заявленого відводу, то рішення суду (з великою ймовірністю) вважатиметься незаконним.
Якщо, на думку одного з учасників процесу, порушуються його права, то можна заявляти свою незгоду з головуючим суду, і тоді заяви в обов’язковому порядку вносять до протоколу.
Порада №4: контролюйте протокол засідання суду
Значущим документом, що відображає перебіг процесу і всі важливі нюанси в ньому, є протокол засідання. Основи його написання і зміст регламентуються статтями 229-230 ЦПК РФ. Ведення протоколу обов’язкове для попереднього та основних судових засідань.
Свої свідчення краще викладати судді у вичерпному обсязі й повільно, стежачи за тим, щоб секретар встигав фіксувати сказане. Свої пояснення можна викласти письмово і клопотати про долучення їх до справи.
Учасники процесу можуть прочитати протокол протягом 5 днів з часу його складання і на підставі зробленого особисто аудіозапису внести до нього свої заперечення, що стосуються неточностей.
Внесені заперечення щодо протоколу розглядаються протягом 5 днів з дня подання. Суддя, вивчивши зауваження, повинен їх або задовольнити і залишити, або відхилити. Про це виноситься рішення і долучається до справи.
Враховуйте, що вищий суд робить висновки на підставі проходження засідань, вивчаючи протокол із зауваженнями до нього.
Порада № 5: усі клопотання оформляйте письмово
Для долучення до справи будь-яких письмових показань потрібно заявляти про відповідні клопотання в процесі засідання. Це звучить приблизно так: «Прошу долучити до справи такі письмові докази …». Суддя, вивчивши подані письмові аргументи, може задовольнити клопотання і долучити до справи подані матеріали або ж відхилити і повернути заявнику. Якщо ви робили усне клопотання і його відхилили, суд вищої інстанції цього не дізнається і не побачить. Але, якщо ви клопотали письмово, додавши докази у справі, про яку просите, це має бути долучено до справи, навіть якщо в клопотанні відмовлено.