Будь-який власник транспортного засобу може стати учасником ДТП. Тому він повинен знати, що найголовнішим документом у вирішенні дорожньої ситуації, що виникла, є судове рішення, в якому встановлюється ступінь винуватості кожного учасника події. Тільки за наявності цього рішення потерпілий в аварії зможе отримати грошову компенсацію від винуватця або страхової компанії, з якою укладено офіційний договір на відшкодування збитків.
Цим документом може бути постанова, в якій прописується адміністративна відповідальність винуватця перед постраждалою стороною, або ж обвинувальний вирок.
Кожен варіант події розглядається місцевим судом того району, де сталася аварія. Адміністративна відповідальність встановлюється у випадку відсутності тяжких наслідків, передбачених Кримінальним Кодексом України (стаття 286), а саме:
- не виявлено тілесних ушкоджень середньої тяжкості;
- немає тяжких тілесних ушкоджень;
- смерть потерпілого учасника ДТП.
Обвинувальний вирок видається в тих випадках, коли дії винної особи мають ознаки кримінального злочину. При такому розкладі потерпілому необхідно буде скласти заяву з вимогами про відшкодування завданих збитків винною особою. Найчастіше кримінальний процес відбувається набагато складніше і довше, ніж адміністративний.
Розгляд кримінальної справи представниками районного суду передбачає проведення додаткових експертиз, перевірок, письмових та усних допитів можливих свідків, перегляд та аналіз наявних відео-файлів тощо. Грошову суму, прописану в страховому договорі, потерпілий водій може отримати тільки після набрання чинності обвинувальним вироком. Коли рішення суду набуде законної сили, потерпілий зможе забрати гроші протягом 90 календарних днів.
У тому випадку, коли постраждав водій або ж пасажири, які сиділи в автомобілі, вони повинні зібрати всі чеки і квитанції з сумами, які було витрачено на лікування, і пред’явити їх у залі суду, щоб визначитися з підсумковою сумою відшкодування. Також слід враховувати той факт, що страхова компанія зобов’язується виплатити родині потерпілого компенсацію в розмірі 12 мінімальних заробітних плат. Якщо потерпілому було завдано шкоди здоров’ю, страховики повинні виплатити йому за моральну шкоду 5 % від загальної страхової суми, яка виплачується за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Розгляд справи в суді за адміністративним порушенням проходить швидше і легше. Все ж перед засіданням необхідно проконсультуватися з юристом, щоб уникнути непередбачуваних ситуацій. Юрист має пояснити своєму клієнту, коли краще подавати клопотання до суду і як поводитися на засіданнях.
Остаточне рішення суддя виносить після складання протоколу, який повинен надати йому інспектор патрульної поліції, який прибув на місце ДТП. Усі зібрані інспектором документи (протокол, відео, фото) оперативно надсилаються до районного суду. У судовому процесі краще брати участь обом учасникам аварії. Іноді спостерігаються такі ситуації, коли винуватця звільняють від адміністративної відповідальності у зв’язку з тим, що минув строк притягнення (3 місяці з дня ДТП) і суд закриває справу. При такому розкладі отримати моральну компенсацію досить складніше, оскільки відсутні докази вчинення злочину. Тому отримання постанови про стягнення адміністративної відповідальності з винуватця – найголовніший інструмент для оформлення грошового відшкодування.
Обидва учасники ДТП мають право знайомитися з матеріалами справи, а також подавати відповідні клопотання, заяви, оскарження та залучати свідків.
Правила передачі документів до суду
Після того, як ви потрапили в ДТП, насамперед необхідно отримати судову ухвалу для подальшого відшкодування збитків страховою компанією або винуватцем аварії. Усі пригоди мають різну правову кваліфікацію залежно від ступеня пошкоджень. Також ця характеристика впливатиме на подальший перебіг судових засідань.
На першій стадії розгляду ДТП розслідуванням займаються інспектори поліції, які збирають первинні дані. За наявності необхідної інформації вони складають протокол про адміністративне правопорушення. Якщо не вистачає доказів для складання протоколу, оформлену справу направляють на дізнання.
Якщо на місці аварії спостерігаються ознаки кримінального правопорушення, до справи обов’язково залучається слідчо-оперативна група. Розслідуванням займається слідчий під керівництвом прокурора. За підсумком має скластися обвинувальний акт, який разом зі справою перенаправляється до районного суду.
Судова процесія: етапи
Коли зібрано всі докази, призначається час і дата проведення засідання. Кожен учасник ДТП отримує повістку. Також дізнатися ці дані можна самостійно, зателефонувавши в адміністративну канцелярію.
Будь-який учасник аварії має право подавати клопотання, додаткові докази, викликати свідків на допит, вимагати об’єктивного розгляду справи або ж оформляти апеляцію. Після чого суддя виносить рішення, оскаржити яке можна протягом 10 днів.
Дії під час потрапляння в ДТП
Після того, як було скоєно зіткнення авто, необхідно зберігати спокій і зосередитися на фактах. Слід діяти за встановленою схемою:
- увімкнути аварійний знак і заглушити авто;
- оглянути пошкодження і дізнатися, чи є постраждалі;
- викликати швидку (за необхідності), поліцію і страхову компанію;
- взяти контактні дані свідків;
- сфотографувати місце події;
- викликати евакуатор.
Далі йде оформлення ДТП, і справу направляють до суду.
Наша юридична компанія допоможе у вирішенні будь-яких проблем, що виникли на дорозі.