+38(093) 970-06-80
Статті

Конвертація валютного кредиту в гривню vs мораторій на стягнення майна громадян переданого в забезпечення по валютним кредитам. Вихід, чи пастка?

06/10/2024

Проблема валютних кредитів залишається актуальною вже понад 8 років. За цей час Держава Україна в особі Кабміну, Верховної Ради, Президента, НБУ, інших «органів» влади не здійснила жодного адекватного кроку в напрямку вирішення цієї проблеми. По суті, Держава Україна залишила проблему валютних кредитів на відкуп банкірам та позичальникам. Єдине, на що донині спромоглись парламентарі — мораторій.

Спочатку банки пропонували конвертувати кредити в гривню по «ринковому» курсу. Наприклад, для доларів США це було 8 гривень за 1 долар США. Деякі позичальники пішли на цей крок і, впевнений, зараз про це не шкодують. Та більшість позичальників валютних кредитів хотіли, щоб банки розділили з ними валютні ризики та «пожертвували» частиною свого прибутку, надавши таким позичальникам певний дисконт. В когось вийшло домовитись з банком, в когось – ні.

В 2014 році національна валюта увійшла в стрімке піке і за три роки досягла позначки 27 гривень за 1 долар США. Гривневий еквівалент боргу валютних позичальників, порівняно з 2007-2008 роками, збільшився в 5,5 разів. І це при тому, що доходи населення аж ніяк не залежать від курсу долару США, і в кращому випадку в гривневому виразі залишились на рівні 2013 року. Разом з тим, збільшились витрати, оскільки за останні три роки стрімко зросла вартість газу для населення, вартість опалення, електроенергії, пального, продуктів харчування, одягу тощо. Мабуть не існує жодного товару, ціна якого залишилась би хоч на рівні цін 2013 року.

Не дивлячись на таку ситуацію, проблему валютних кредитів Держава Україна не намагається вирішувати. Все на що спромоглись народні обранці – прийняти у 2014 році закон Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті № 1304-VII. Цей закон не вирішує проблеми, але частину її «заморозив».

Зараз банкіри чемно пропонують конвертувати валютні кредити в гривню. Частіше за все, вони пропонують діючий курс НБУ. Проте більшість валютних позичальників фізично не можуть витримати фінансового навантаження при конвертації валютного кредиту в гривню за курсом НБУ. По суті така конвертація, в деяких випадках просто розв’язує руки банкірам.

Але, якщо все ж таки позичальник дійшов з банком компромісу з приводу конвертації валютного кредиту в гривню, варто задуматись про наслідки такої операції. А наслідки будуть, як для позичальника, так і для банку, як позитивні, так і негативні.

Існує думка, що Закон про мораторій № 1304-VII не поширюється на кредити, які конвертовано у національну валюту. Одразу слід зазначити, що сталої судової практики з цього приводу немає. Проте є певний набір аргументів за і проти такої позиції.

Конвертацію валютного кредиту в гривневий банкіри, зазвичай, здійснюють одним з двох способів. Перший – видача гривневого кредиту з метою погашення валютного. В цьому випадку ніякої конвертації реально не відбувається. Однозначно можна сказати, що на такий кредит дія Закону про мораторій № 1304-VII поширюватись не буде і банк може не хвилюватись з приводу неможливості звернення стягнення на предмет іпотеки через дію мораторію. Щоб надати таку «конвертацію» банки часто готові надавати пільгові періоди, відстрочки платежу по відсоткам і таке інше. Натомість позичальнику в такій ситуації слід серйозно замислитись та реально оцінити свої фінансові можливості з приводу обслуговування свого нового гривневого кредиту.

Другий спосіб – реальна конвертація, зміна валюти зобов’язання. При цьому, з позичальником не укладається новий кредитний договір, нові договори забезпечення. Позичальник не підписує ніяких платіжних доручень, заяв на видачу готівки тощо.

Так от, саме при конвертації валютного кредиту, дія Закону про мораторій № 1304-VII може бути поширена на нього і після такої конвертації. Адже відповідно до частини 1 Закону про мораторій № 1304-VII, не може бути відчужене без згоди власника нерухоме житлове майно, що є предметом іпотеки, якщо воно виступає предметом забезпечення за зобов’язаннями громадянина України за споживчим кредитом, наданим в іноземній валюті, за наявності ряду умов.

Ключовим моментом в цьому є те, що кредит було надано саме в іноземній валюті. Зміна валюти зобов’язання додатковою угодою до кредитного договору, без отримання цієї валюти позичальником, не може вважатись наданням кредиту.

Отже, очевидно, що при «конвертації» валютного кредиту через видачу нового, гривневого, – кредит перестає бути «мораторним», з усіма відповідними наслідками.

При реальній же конвертації, через зміну валюти зобов’язання, не дивлячись на відсутність сталої судової практики, є всі шанси отримати певний захист свого майна внаслідок поширення на правовідносини позичальника та банку Закону про мораторій № 1304-VII.

Проте не все так гарно для банкірів при першому варіанті «конвертації». Це стосується тих валютних кредитів, котрі були отримані для придбання житла.

Наразі судова практика склалась таким чином, що єдиним варіантом виселення боржника з житла, без надання йому іншого, є звернення стягнення на предмет іпотеки, переданий в забезпечення виконання зобов’язань, за якими і звертається стягнення на цей предмет іпотеки. Іншими словами – якщо житло не було придбано за кредитні кошти, які зараз банк вимагає повернути, виселити боржника без надання йому іншого житла кредитор не може. При першому варіанті «конвертації» новий гривневий кредит отримано не з метою придбання майна, а з метою погашення іншого кредиту. Предмет іпотеки придбаний не за кошти, отримані по новому гривневому кредитному договору, а за інші кошти. Тож «звільнившись» від мораторію, банк потрапляє в іншу пастку – необхідність надання мешканцям предмету іпотеки іншого житла.

А поки позичальники та банкіри потрапляють в пастки, розставлені парламентарями в законодавчому полі, Держава Україна, в особі Кабміну, Верховної Ради, Президента, НБУ, інших «органів» влади, самоусунувшись від проблеми валютних кредитів, спокійно спостерігає за тим, як ця проблема збільшується в рази.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.