Коли порушуються права людини, більшість людей зазвичай звертаються до суду. Проте іноді національні суди не здатні забезпечити бажаний результат. У таких випадках вирішення проблеми може знайтися в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). У цій статті розглянемо процедуру звернення до ЄСПЛ і порядок розгляду справ.
Якими справами займається ЄСПЛ?
В умовах поточної ситуації в Україні, зокрема в умовах війни, зростає кількість звернень до ЄСПЛ. Хоча суд не займається питаннями воєнних злочинів, він може розглядати різноманітні порушення прав людини, зокрема:
- Порушення прав засуджених.
- Переслідування представників ЛГБТ-спільноти.
- Недотримання конституційних прав громадян.
Важливо зазначити, що до ЄСПЛ можуть звертатися як фізичні, так і юридичні особи, проте лише після того, як вичерпані всі національні засоби юридичного захисту. Тобто, особа повинна пройти через всі судові інстанції в Україні.
Термін для подання заяви до ЄСПЛ складає 4 місяці з моменту ухвалення остаточного рішення національного суду, яке не підлягає оскарженню. Самостійно звернутися до ЄСПЛ досить складно, тому для цього зазвичай потрібна допомога професійного юриста.
Правила звернення до ЄСПЛ
Цей суд не є вищою інстанцією над національними судами і не має повноважень змінювати чи скасовувати їх рішення. Суд розглядає заяви від фізичних осіб та визначає, чи було порушено зобов’язання держави, які вона взяла на себе в межах Конвенції про захист прав людини та протоколів до неї. Якщо буде встановлено факт порушення, суд вживає відповідні заходи впливу.
Як правильно оформити заяву до ЄСПЛ?
Адвокати компанії “Eternity Advocates” допоможуть підготувати індивідуальну заяву, яка має відповідати певним вимогам. Заява оформляється письмово однією з мов держав, що ратифікували Конвенцію. Вона повинна містити:
- Інформацію про учасників процесу.
- Виклад фактів порушення.
- Зазначення конкретних прав і свобод, що були порушені.
- Посилання на статті Конвенції, які були порушені.
- Стисле викладення вимог.
- Інформацію про національні засоби юридичного захисту, які були використані.
- Докази, що підтверджують заяву.
- Підпис та дату підписання заяви.
Наслідки для позивача
Якщо після розгляду справи суд визнає порушення прав позивача, особа набуває статусу стягувача і має право вимагати виконання відповідного рішення. Виконання рішень ЄСПЛ може відбуватися в кількох аспектах:
- Виплата відшкодування – воно має бути присуджено або передбачене умовами врегулювання.
- Вжиття додаткових заходів – індивідуального характеру, мета яких – відновлення порушених прав.
- Заходи загального характеру – спрямовані на запобігання аналогічним порушенням у майбутньому.
Професійна допомога у зверненні до ЄСПЛ
Таким чином, якщо ви не знайшли вирішення вашої проблеми в українських судах, звернення до ЄСПЛ може стати вашим наступним кроком. Адвокати компанії “Eternity Advocates” готові надати професійну допомогу на всіх етапах процесу.
Якщо у вас залишилися питання або ви бажаєте отримати консультацію, будь ласка, звертайтеся до фахівців “Eternity Advocates”. Наші адвокати готові допомогти вам у захисті ваших прав.