Будь-який громадянин України може опинитися в ситуації затримання представниками правоохоронних органів. Особливо це стосується успішних людей, які ведуть бізнес. У цій статті ми розглянемо особливості процедури оскарження незаконного затримання. Це одна з послуг, які надають фахівці юридичної компанії “Eternity Advocates”.
Затримання особи: що потрібно пам’ятати?
Затримання — це короткочасний, тимчасовий запобіжний захід, метою якого є забезпечення результативності кримінального провадження. Зазвичай затримання відбувається раптово, і закон не вимагає отримання дозволу суду або слідчого судді. Виключенням є випадки, коли затримання проводиться з метою приводу на підставі відповідної ухвали.
Важливо взяти до уваги, що затримання супроводжується заходами щодо обмеження прав і свобод особи. Відповідно до ст. 3 Конституції України, життя і здоров’я людини, її право на безпеку та недоторканність є найвищою соціальною цінністю.
Затримання особи можливе в таких випадках:
- Вчинення правопорушення на місці події.
- Відсутність у громадянина документів (наприклад, якщо скоєно дрібне правопорушення).
- Очевидні злочинні вчинки.
За підозрою у вчиненні злочину особу можуть утримувати у відділку поліції не більше 24 годин. Після цього часу правоохоронці зобов’язані надати затриманому документ — повідомлення про підозру, в якому має бути конкретно зазначено, у чому саме підозрюють особу. Підозрюваний має право перевірити законність затримання (частина 3 статті 12 КПК України).
Практика оскарження незаконного затримання
Часто слідчі судді відмовляють у задоволенні скарги адвоката на визнання затримання незаконним. Аргументами для такої позиції є наявність законних підстав для утримання особи під вартою. В разі коли, особа яку підозрюють у вчиненні злочинного діяння ще не перебуває під вартою, слідчий суддя може також відмовити в оскарженні незаконного затримання, оскільки немає повноважень для розгляду справи особи, яка не знаходиться під вартою. Проте така судова практика суперечить правовим позиціям Європейського суду з прав людини, адже мають бути дотримані міжнародні стандарти щодо перевірки легітимності затримання.
Зазвичай питання перевірки легітимності затримання ініціюється в момент перегляду клопотання прокурора або слідчого про запровадження запобіжного заходу до особи яка вчинила злочинне діяння. Правовими нормами, не передбачено обов’язкове повідомлення про обґрунтування вибору того чи іншого запобіжного заходу.
Оскарження незаконного затримання є важливим аспектом захисту прав громадян. Якщо ви або ваші близькі опинилися в такій ситуації, важливо звернутися за професійною юридичною допомогою. До адвокатів команди “Eternity Advocates” які готові надати необхідну підтримку і забезпечити належний захист ваших прав у цій складній ситуації.