Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття.
Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери і заборони, яка, з точки зору наших юристів, буде вам корисною.
Зовнішній вигляд: одяг та інші моменти
Вимоги, що висуваються до зовнішності та стилю людей, присутніх у залі засідання суду, стосуються і свідків, і відповідачів, і позивачів.
До відповідних норм можна віднести кілька принципів:
- охайність – ви повинні виглядати безпрецедентно охайно, мати чистий одяг і взуття;
- лаконічність і строгість стилю – краще віддати перевагу предметам гардероба, виконаним в однотонних спокійних кольорах;
- відмова від екстравагантних деталей, що привертають увагу, – не варто вибирати костюми, декоровані строкатими вишивками, блискучими стразами та іншими химерними елементами;
- скромність – вирушаючи до суду, буде некоректно вдягати мініспідницю, майку з відкритими плечима або блузу з декольте, як і наносити занадто яскравий макіяж.
Ігнорування цих норм може бути розцінене як ознаки інфантильності, нетактовності, нешанобливості, які, по суті, є проявом певного роду неповаги до суду.
Особливості поведінки в суді
Загальною і найголовнішою поведінковою нормою для будь-якої людини, присутньої в залі засідання, а отже, і для свідка, є коректність спілкування, ввічливість і делікатність, яка передбачає вміння стримувати емоції.
Демонструвати емоційну розкутість, а тим паче істеричність і сльози в суді, як і припускатися образливих висловлювань щодо несимпатичних вам сторін судового засідання, – це означає довести власну невихованість. За такі нешанобливі манери суд нерідко карає нестриманих свідків, як і інших учасників процесу, що припускаються подібних дій, штрафом.
Взаємодіючи із судом, варто пам’ятати про таке:
- кожне ваше звернення до суддів має починатися словами «шановний суд»;
- потрібно бути готовим до того, що суддя може ваш виступ припинити, призупинити або перебити вас;
- спокій слід зберігати завжди – навіть якщо ваша точка зору прямо протилежна думці судді, вступ у суперечки із судом, як і демонстрування своєї ображеності, є неприпустимими;
- відповідати на запитання потрібно намагатися без зволікання і чітко, а давати свідчення виразно, не допускаючи словесних протиріч.
Смартфон та інші мобільні гаджети перед входом до зали засідання необхідно вимкнути.
Чи допустимі запізнення до суду?
Відповідь на це запитання однозначно негативна. Навіть якщо ви запізнилися буквально на хвилину, цей нюанс вашу репутацію в очах суддів уже підмочив. Варто знати, що такі банальні причини, як затори на дорозі або завантаженість вашого робочого графіка, для суду поважними не є і ваше несвоєчасне прибуття виправдати не можуть.
Поважною причиною може вважатися хвороба. Але якщо ви не можете з’явитися до суду через своє погане самопочуття, зумовлене недугою, суддю або його помічника про відповідний факт попереджають завчасно.
У тому ж, що на засідання прибуває із запізненням сам суддя, нічого дивного, тим паче обурливого, немає – такими є реалії сучасних судових систем, які передбачають максимальну інтенсивність навантажень.
Щоб виключити можливість вашої несвоєчасної явки до суду, яка, безумовно, стане причиною конфлікту і недоброзичливості суду, потрібно звільнити день проведення засідання заздалегідь.
Що ще варто знати свідку, викликаному до суду?
Особи, які дають під час суду показання свідків, повинні намагатися дотримуватися низки нижчевикладених норм.
Виступ свідка має розпочинатися повідомленням, що уточнює те, ким він доводиться позивачеві або відповідачеві, і який характер мають їхні взаємини – чи можна їх позиціонувати як хороші, нормальні або погані.
Форма викладення показань свідків має бути делікатною, ввічливою і стриманою – зайва емоційність і експресивні мовні звороти змусять суд засумніватися в правдивості сказаного вами.
Не забувайте, що надання неправдивих показань загрожує кримінальною відповідальністю.
Відповіді свідка на запитання суду мають бути відвертими і короткими.
Намагайтеся не допускати хвилювань – вашу нервозність суд може сприйняти як невпевненість у тому, про що ви говорите.
Запитання під час судового засідання свідкам можуть ставити прокурор, захисник відповідача або сам суддя. Обов’язок свідка – відповідати на кожне звернене до нього запитання. Він може перепитати, уточнюючи суть поставленого запитання, якщо його не зрозумів або не розчув. Інших випадків, коли свідок може ставити запитання під час суду, законодавство не передбачає.
Наші юристи радять свідкам, які перебувають у залі суду, завжди зберігати зовнішній спокій, незалежно від напруженості ситуації, викладати свою думку по суті і без зайвих міркувань.
Що б ви не відчували в момент слухання справи, тримайтеся незворушно, висловлюючись при цьому правдиво і логічно. Не забувайте, що найчастіше судовий вердикт, який вирішує долі людей, залежить саме від показань свідків.
Якщо вам необхідна кваліфікована юридична допомога, яка має відношення до вашої передбачуваної участі в суді, в тому числі в якості свідка, ви можете розраховувати на фахівців нашої компанії. Юристи, що володіють великим досвідом і високим професіоналізмом, дадуть вичерпні відповіді на всі ваші запитання. Нам довіряють, і ми пишаємося цим!