Згідно зі статистичними даними більше половини укладених шлюбів закінчуються розлученням. Але далеко не у всіх випадках пара може розірвати свої офіційні стосунки просто в загсі. Часто доводиться звертатися до судових органів.
Особливості розлучення в суді
Є подружні пари, які можуть розлучитися тільки через суд. Це найчастіше зустрічається в таких ситуаціях:
- Партнерам не вдалося прийти до єдиної думки щодо розлучення.
- У подружжя є певні претензії щодо майна.
- У сім’ї проживають спільні неповнолітні діти.
Відповідно до чинного законодавства передбачені випадки, коли розлучення є неможливим. По-перше, коли дружина вагітна і відмовляється від розлучення. Також вагомим аргументом є наявність спільної дитини, вік якої менше одного року. Навіть якщо народилося мертве немовля, розірвати шлюб неможливо протягом року. При цьому кожен із подружжя має можливість подати відповідну документацію на розлучення дистанційним способом. Якщо людина не може самостійно представляти свої інтереси в суді, завжди можна запросити для цих цілей довірену особу. Також обоє з подружжя можуть подати клопотання щодо відмови присутності на самому процесі.
Підготовка до судового засідання
Слід підготуватися до того, що суддя може ставити найрізноманітніші запитання, виходячи зі змісту позовної заяви. У ній можуть міститися такі прохання:
- винесення постанови про розлучення;
- вирішення питань, які відносяться до поділу спільно нажитого майна;
- визначення головних моментів, пов’язаних із виплатою аліментів на утримання дитини;
- визначення щодо проживання дітей.
Обидва з подружжя повинні заздалегідь до судового засідання підготуватися і зібрати необхідний пакет документації, завдяки яким можна буде підтвердити власні претензії. Існує стандартний перелік документів, необхідних для судового засідання.
- Посвідчення особи (паспорт).
- Свідоцтво про укладення шлюбу.
- Свідоцтва про народження дітей.
- Підтвердження наявності спільно нажитої власності.
- Довідки про доходи та з паспортного столу про склад сім’ї.
Також необхідно обов’язково надати квитанцію про оплату держмита. Зупинка шлюборозлучного процесу є можливою, якщо не буде в наявності хоча б одного з вищевказаних документів. Приміром, квартиру розділити неможливо, якщо суду не були надані документи на неї. Кожне слово має в обов’язковому порядку підкріплюватися офіційними документами.
Що написати в позовній заяві
Позов має подати ініціатор розірвання шлюбу. Документ має бути складений за спеціальною формою, де необхідно вказати всі важливі відомості щодо обставин розлучення. Серед таких нюансів – причина розлучення, паспортні дані. Також важливо в обов’язковому порядку написати, що примирення не є можливим. За наявності суперечок щодо поділу майна їх також слід прописати в заяві.
Насправді не завжди потрібне звернення до суду для розірвання шлюбу. У певних випадках розлучитися можна в загсі. Такою можливістю може скористатися подружжя, один з яких перебуває в місцях позбавлення волі строком понад три роки, або коли чоловік чи дружина офіційно вважаються зниклими безвісти. Якщо одного з подружжя офіційно було визнано недієздатним, другий також має можливість отримати розлучення в загсі. Однак усі вищевказані ситуації в обов’язковому порядку мають підтверджуватися документально.
Як поводитися в суді
На першому засіданні найчастіше суддя просто вивчає ситуацію. Подружжю належить розповісти про розбіжності і довести, що надалі примирення і спільне проживання є неможливими. Також суддя цілком імовірно поцікавиться про наявність чи відсутність спільних дітей і боргових зобов’язань. При цьому основним предметом обговорення буде саме ознайомлення з розбіжностями в сім’ї та з їхньою причиною. Якщо немає суперечок щодо місця проживання спільних дітей та поділу власності, можливе розлучення на першому засіданні. Однак у цьому випадку суд слід переконати, що збереження сім’ї неможливе.
Передбачено більш детальний розгляд питання на другому засіданні, якщо не вистачає документів або одна сторона відсутня. Між засіданнями дається найчастіше значний часовий проміжок, мета якого примирення подружжя і мирне вирішення проблем. Максимально можливий розрив становить близько півроку.
Для того, щоб не викликати у судді невдоволення щодо вас, слід дотримуватися певних правил, які є обов’язковими для будь-якого засідання:
- категорично забороняється перебивати суддю;
- говорити дозволяється тільки в тому разі, якщо до вас безпосередньо звертаються офіційні особи;
- крик заборонений, промова має бути чіткою, відповідати потрібно по суті.
Невдалою позицією буде суперечка з колишнім чоловіком під час суду. Остаточно вирішити всі конфліктні моменти можна тільки спокійно. За наявності скандалів процес тільки затягуватиметься. У разі неправдивих свідчень накладається штраф, що також слід мати на увазі під час надання свідчень. Якщо ви хочете обговорити будь-які моменти зі своїм адвокатом, говоріть якомога тихіше, щоб уникнути ускладнення ситуації. Якщо в сім’ї проживають діти підліткового віку, часто їх також запрошують на засідання. Тому слід все-таки думати про них і не виставляти дружину або чоловіка справжнім нікчемою, щоб не провокувати конфлікт.