Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися кількома слушними порадами, які допоможуть триматися на засіданні впевнено.
Як поводитися гідно під час суду?
Існує цілий перелік нюансів, яких потрібно дотримуватися в залі. Варто зазначити, що такий звід правил актуальний для будь-кого, хто прийде до суду, і він залишається незмінним незалежно від того, яка причина стала причиною для розгляду.
- Зовнішній вигляд. Неохайність і «пом’ятий» костюм – зіграють проти вас. Найоптимальніший вихід – стриманий, строгий, однотонний образ. Також варто відмовитися від глибоких вирізів на спідниці та в зоні декольте, яскравих аксесуарів і блискучих елементів на одязі бажано уникати.
- Манера поведінки. Найголовніше під час засідання – тримати себе в руках. Зала суду – не місце для прояву зайвих емоцій. Забудьте про сльози, істерики, крики, образи на чийсь бік, також зайвим буде надмірний прояв поваги до судді, може здатися, що ви лестите. Якщо ви не зможете проконтролювати власні дії через хвилювання або з якихось інших причин, готуйтеся до переривання процесу та немаленького штрафу.
- Шаноблива взаємодія. Важливо звертатися до судді правильно без зверхності та зверхності. Не варто губитися, якщо суддя різко переб’є вас, поквапить або зупинить. У людини на такій посаді дуже завантажений графік і слухати «воду» їй зовсім не хочеться. Перед процесом правильним рішенням буде прорепетирувати всі відповіді і свою промову, щоб уникнути незручних пауз і безглуздих ситуацій.
- Гаджети. Перед засіданням переконайтеся, що всі телефони поставлені на беззвучний режим або вимкнені. Деякі особи люблять зафільмувати процес на відео «нишком», проте мало хто знає, що для цього потрібен дозвіл. Запис аудіо не заборонений законом і не потребує дозволу.
- Запізнення. Цей нюанс – неприпустимий. Перенесіть усі зустрічі, залиште дитину з нянею, виїдьте за кілька годин до засідання, зробіть усе, щоб прийти завчасно і без запізнень. Якщо ви все ж запізнилися, справу перенесуть на інший день або час, а про вашу «пунктуальність» залишиться не найкраща думка. Поважною причиною може послужити, наприклад, хвороба або погане самопочуття.
Через велике навантаження на суд і неосяжну кількість справ процес може розпочатися трохи пізніше призначеного часу, у такій ситуації слід просто терпляче дочекатися самого засідання.
Що щодо правил для позивача і потерпілих?
Як правило, позивач – це той, хто перший подав скаргу і став ініціатором судового розгляду. Якщо ви виступаєте в цій ролі, будьте готові точно і чітко описати всі деталі ситуації, що склалася, через яку вам довелося звернутися до суду. Ви маєте впевнено триматися, щоб домогтися цього, заздалегідь підготуйте промову і проконсультуйтеся зі своїм юристом, щоб він дав вірні настанови з приводу того, що варто сказати судді, а що – ні. Важливо довести, що відповідач якимось чином вплинув на ваше життя, обґрунтувати основні претензії.
Іноді трапляється так, що опонент може бути агресивно налаштований, у такому разі він висловлюватиме своє невдоволення і, найімовірніше, некоректних образ на свій бік не минути. У жодному разі не відповідайте йому, зробіть глибокий вдих і попросіть суддю втихомирити відповідача. Крім того, можна фіксувати всі слова, якими оперує суддя, і, якщо щось вас не влаштує, подати скаргу до судових структур вищого порядку.
Що робити, якщо ви обвинувачений або відповідач?
Сторона обвинуваченого – не найвигідніша позиція в залі засідання, оскільки оборонятися завжди важче, ніж пред’являти звинувачення. Така ситуація вимагає до себе особливого уважного ставлення, тому тут потрібно запастися терпінням і забезпечити себе адвокатом з великим досвідом. Сторона захисту напевно знає, про що запитуватиме суддя, тому важливо все продумати і заздалегідь скласти відповіді на можливі запитання. Якщо не підготуватися заздалегідь, ризик провалу справи буде дуже великий, оскільки в залі суду досить просто розгубитися і припуститися помилки.
Не суперечте сказаним раніше словам, це може похитнути довірчу думку судді про вас. Не намагайтеся вступити в конфлікт із позивачем або його захистом, стійте на своєму і під час виступу наголошуйте на всіляких фактах, які допоможуть зняти з вас звинувачення. Максимальна підготовка до справи – запорука успішної розв’язки засідання.
Я – свідок, що робити?
Обов’язковою інформацією від свідка є відомості про те, ким він доводиться учасникам справи. Якщо ви з обвинуваченим є ворогами, забудьте про те, щоб у фарбах описувати все, що ви вигадаєте про нього. Якщо ви не зможете стримати зайву емоційність, суд не сприйме ваші свідчення всерйоз. Будьте собою і не намагайтеся сподобатися судді надмірною інтелігентністю та привітністю.
Після підставленого вами підпису в пункті про несення відповідальності в разі неправдивої інформації – починається повноцінна взаємодія з судом. На запитання судді слід відповідати коротко і за фактом, не викручуйтесь і будьте відвертими. Свідок не має права ставити запитання будь-кому в залі засідання, він має лише правдиво відповідати на поставлені запитання.
Важливо пам’ятати, що від вас може залежати підсумковий результат, саме тому необхідно залишатися спокійним, стриманим і чесним. Якщо ви не зовсім упевнені у своїх силах, зверніться в нашу компанію. Висококваліфіковані фахівці зроблять усе, щоб засідання пройшло як треба!