+38(093) 970-06-80
Юридические услуги
Статті

Судовий захист – як виграти суд у ЖКГ

06/10/2024

Часто мешканці багатоквартирних будинків не знають свої законні права та обов’язки з питань, що стосуються ЖКГ. Вони не знають, чи потрібно їм робити внески на капремонт будівлі під час проживання в ній за соціальним наймом, чи повинні вони оплачувати утримання спільного майна будинку, обговорювати зміну КК (керуючої компанії). У 1.09.2014 р. було внесено зміни до Житлового Кодексу РФ, ухваленого в 2005 р., – ФЗ № 255, за яким для управління МКБ необхідна ліцензія, а отримати її було потрібно не пізніше 1.09.2015 р.

Кілька нюансів ЖКГ

За проблеми мешканців будинку не завжди несе відповідальність організація, що ним управляє. Наприклад, якщо власник квартири не проживає в ній, він:

  • зобов’язаний оплачувати за опалення, воду, утримання спільного для будинку майна;
  • може знизити витрати з оплати електроенергії та води;
  • встановив лічильники, то вносить плату за їхніми показаннями.

Але власник квартири повинен повідомити КК, що він не проживає тут. Але йому доведеться вказувати у квитанції нульові показання. За відсутності у квартирі лічильників зробити за оплату ЖКГ перерахунок можна лише за неможливості встановлення таких приладів з технічних причин або, якщо ніхто не живе в ній більше 5 днів.

Для перерахунку подають до КК заяву з додатком до неї документів, які підтверджують, що мешканці у квартирі не проживали.

Претензії (скарги)

Вирішити суперечки щодо ЖКГ допомагає захист прав споживачів, затверджених у 2015 р. ВС РФ. КК воліє всі суперечки вирішити на переговорах. Якщо конфлікт буде вирішуватися в суді, то не є винятком факт позбавлення організацією ліцензії при виявленні в її діяльності грубих порушень закону. Це можуть бути:

  • недотримання КК своїх обов’язків;
  • невиконання навіть мінімуму необхідних послуг;
  • нехтування приписами Держбуду.

Споживач, який сумлінно оплачує комунальні послуги, може звернутися до суду на КК, не сплачуючи державного мита. У разі задоволення його позовних вимог судом буде стягнуто з організації штраф у розмірі 50% від вартості задоволених претензій. КК на засіданні суду необхідно довести, що конфлікт стався з вини квартиронаймачів або через непереборні причини. У всіх інших випадках комунальники стануть доводити, що якісно виконали свою роботу.

Оформлення позовної заяви

При оформленні позовної заяви споживач має право вимагати від КК:

  • усунути недоліки виконаних робіт і наданих послуг у розумні строки;
  • оплатити витрати з усунення недоліків і за понесені мешканцями збитки;
  • відмови в послугах;
  • неустойку за несвоєчасно виконані роботи та неякісне надання послуг;
  • компенсацію за моральну шкоду та понесені збитки.

У позовній заяві мають бути грамотно складені претензії, з докладним зазначенням конкретних робіт, які не виконані КК. Претензії оформляються письмово, у двох примірниках. Щоб позов про неналежне надання організацією послуг мав більшу ймовірність його задоволення, варто складати колективне звернення на претензії. Бажано до скарги додати фото. Від КК за три робочі дні після надходження скарги має бути реакція на претензію.

У разі подання скарги до органу із захисту прав споживачів строк реакції не повинен перевищувати 7 днів.

Фахівець КК виїжджає на місце, реагує на скаргу, оформляє акт. Якщо немає на претензії реакції або мешканців не влаштовує відповідь, вони можуть надсилати її до суду виконавцю послуг. Це буде ефективно, коли законні вимоги були визнані інстанцією від одного мешканця будинку. Якщо позитивну відповідь було отримано на аналогічні претензії від інших мешканців, вірогідність виконання своїх робіт КК якісно і в строк збільшується. Ніхто не захоче судитися зі споживачами, коли їх багато.

КК не має права самостійно проводити підвищення тарифів ЖКГ. Інакше мешканці можуть звернутися до суду і вимагати зниження оплати послуг.

Якщо з’ясується, що для підвищення тарифів на ЖКГ компанія підробила протоколи мешканців, де вони начебто погодилися оплачувати більше, обов’язково потрібно звертатися до суду і подати позов про недійсність протоколу мешканців. Але часто документ складно оскаржити через те, що суд вимагає присутності великої кількості мешканців МКБ, але вони можуть відмовитися. Не кожен згоден дати довіреність фахівцеві, який готовий їхні інтереси відстоювати в суді.

Час, коли не було надано КК якісні послуги, терміни, за яких завищено тарифи ЖКГ, необхідно підтверджувати доказами. Подібні ситуації мають позовний строк давності, що дорівнює трьом рокам.

Як оформити і подати позов

Щоб виграти позов до КК, до суду варто подавати колективну заяву від представника ініціативної групи, права якої було порушено. У позові зазначаються:

  • назва суду;
  • інформація про позивачів: ПІБ, адреса реєстрації та фактичного місцезнаходження, контакти;
  • дані відповідача: адреса юридичної УК, її контакти;
  • інформація про інших осіб, які не заявляли самі вимоги, припустимо, житлова інспекція.

У позовній заяві має бути повна інформація про ситуацію, щоб суд зміг точно визначити порушення відповідачем прав мешканців. Можна вказувати посилання на нормативні акти, стандарти і технічні норми на надання послуг ЖКГ. У позові потрібно пред’явити всі вимоги до компанії про надання якісних послуг, відшкодування моральної та матеріальної шкоди. Якщо позов не належить до комерційних спорів, він має направлятися судді загальної юрисдикції. Позов ціною до 50 тис. руб. потрібно подавати мировому судді.

До заяви додаються:

  • паспорти позивачів;
  • вартість позову;
  • клопотання щодо забезпечення претензій;
  • інші докази, включно з фото.

Держмито не оплачується при позові, пов’язаному із захистом прав споживачів. Щоб отримати позитивну відповідь, позивачі повинні співпрацювати спільно, факти порушень КК прав мешканців надавати загального розголосу. У разі виникнення складнощів варто звернутися для підтримки до компетентного фахівця.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.