+38(093) 970-06-80
Судебная защита
Статті

Як виграти суд із податковою

06/10/2024

Зміни в КАСУ торкнулися і Закону України «Про судовий збір». Усім, хто займається бізнесом і судиться з органами податкової інспекції, цікаво буде дізнатися про нововведення в правовій сфері.

Адвокатська «монополія». Відповідно до закону, тільки адвокати мають право представляти інтереси підприємств у судових спорах із податковими органами (виняток – малозначущі спори). Як малозначущі визначаються спори, які не мають зв’язку з оскарженням донарахувань. Але такі справи мають вельми обмежені можливості щодо перегляду в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду.

Відшкодування витрат на правову допомогу. Витрати на адвоката у 100% обсязі відшкодовуються підприємству, яке виграло податковий спір в адміністративному суді. Обмежень щодо суми компенсації немає. Відповідну суму витрат зазначають у тексті договору з надання юридичної допомоги. Суду надається детальний перелік послуг, наданих юристом, та його витрат. У сумі, визначеній для виплати адвокату, мають враховуватися:

  • ціна позову;
  • обсяг виконаної роботи;
  • витрачений час;
  • складність справи;
  • інші важливі чинники.

Якщо сума не відповідає вищевказаним критеріям, вона може бути зменшена судом. Це можливо в разі, якщо ті, хто програв, подадуть клопотання і зможуть навести незаперечні докази неспівмірності. Також, з урахуванням майнового стану сторони, рішенням суду може бути зменшена сума судових витрат або сторона звільнена від виплат.

У разі виграшу податкової справи підприємство може отримати компенсацію за сплачений судовий збір. Якщо відбулася відмова від позову, то відшкодована може бути тільки половина сплаченої суми.

Судовий збір. Зміни торкнулися правил нарахування суми судового збору. 350 прожиткових мінімумів для працездатної особи – це максимум, який нараховується при поданні адміністративних позовів майнового характеру юрособами. Цьому максимуму відповідає ціна позову понад 40 000 000 гривень.

Але, здебільшого, юридичні особи орієнтуються на основні норми в 1,5% позовної ціни (не менше одного мінімуму для працездатної особи за кожну позовну заяву не майнового характеру).

Судовий збір за оскарження судових ухвал у порядку апеляції підвищився зі 110% до 150% ставки, що підлягає виплаті під час звернення з адміністративним позовом. Оскарження в касаційному порядку обійдеться у 200 % ставку замість 120 %.

Якщо документи до судової інстанції подаються в електронній формі через ЄСІТС (електронний суд), то ставка збору розраховується як 80% від відповідної ставки.

Спори з ДФС як центральним органом виконавчої влади. Згідно з ухваленими змінами, спори з податковими органами не обов’язково підлягають розгляду суддівською колегією. Таким чином, можливе скорочення строків розгляду справ.

Зловживання процесуальними правами. За вимогами КАСУ учасники справи зобов’язані сумлінно використовувати процесуальне право і виконувати процесуальні обов’язки. При зловживаннях правами можливі різні види процесуальних і грошових стягнень.

Якщо позивач подає кілька заяв для того, щоб хоча б одна з них потрапила певному судді до діловодства, подає завідомо безпідставний позов, завідомо безпідставно залучає співвідповідача з метою змінити підсудність справи – такі дії кваліфікуються судом як зловживання процесуальними правами.

Чітко регламентовані правила подання аргументів. Позивачам-платникам податків надається можливість подавати письмово висловлювання з приводу предмета справи лише в позовній заяві та відповіді на відзив податкового органу. Подання додаткової інформації з окремого питання, що виникло під час розгляду справи, за необхідності може бути дозволено судом.

Подання доказів. В оновленому КАСУ зазначено, що позивачі зобов’язані надавати всі докази разом із позовною заявою. Відповідачі – з відзивом на позов. Виняток становлять випадки, коли докази подати неможливо у зв’язку з об’єктивними причинами. Тоді сторона повідомляє суд, зазначаючи доказ, причини, через які його подання неможливе, докази того, що були здійснені всі дії з метою його отримання. Також зазначено, що іншим учасникам справи заздалегідь потрібно направити копії доказів. Якщо докази подано не у встановлений КАСУ або судом строк, то вони не розглядаються.

Сторона спору має право на самостійне замовлення проведення експертизи та надання суду висновків експерта. Вони мають таку саму доказову силу, як і результати при призначенні судової експертизи. Також КАСУ дозволяє учасникам справи надавати в суді висновки експертів галузі права з питань:

  • аналогії права;
  • аналогії закону;
  • змісту норм іноземного права.

Такі висновки мають допоміжний характер і не мають доказової сили. Учасник справи, який клопоче про виклик свідків, призначення судової експертизи, залучення спеціалістів, може бути зобов’язаний судом авансом здійснити оплату відповідних витрат. Якщо витрати не оплачуються, то суд відхиляє клопотання.

Щоб оскаржити податкові донарахування, потрібно виплачувати великі суми судових зборів. Натомість в оновленому КАСУ розширюються можливості стягнення сплаченого збору та відшкодування витрат на адвоката. У зв’язку зі змінами порядку подання доказів, їх збір опускається на період підготовки позову. Це може змінити стратегію оскарження донарахувань з податків та переформатувати порядок співпраці із зовнішніми консультантами.

Наша компанія надає послуги кваліфікованих адвокатів, які мають великий досвід у сфері податкових спорів. Проблеми з податковими органами? Звертайтеся до нас. Компетентні фахівці з радістю вам допоможуть.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.