Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків.
Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад і манер, так і заборон, зовнішнього вигляду свідків на суді, а також їхньої поведінки в конкретних проблемних ситуаціях.
Зовнішність і стиль одягу
Варто знати, що існують такі правила, які не прописані офіційно, але перебуваючи в суді, дотримуватися їх необхідно однозначно. Такі норми стосуються не тільки свідків, а й таких учасників судових процесів, як відповідачі та позивачі, а також усіх інших осіб, присутніх у залі суду.
Перше правило стосується вашої зовнішності. Вирушаючи до суду, подбайте про те, щоб ваш вигляд був охайним, зачіска мала охайний вигляд, а предмети одягу і взуття виглядали лаконічно і строго.
Віддайте перевагу предметам гардероба спокійних, нейтральних і однотонних кольорів, відмовившись від строкатих і занадто яскравих речей. Недоречними в залі суду будуть глибокі вирізи сукні, занадто коротка спідниця і кричущі елементи оздоблення костюма у вигляді химерного декору, що привертає до себе увагу. У зв’язку з цим стразів, барвистих вишивок і паєток, що помітно прикрашають ваш одяг, краще уникнути.
Специфіка взаємодії із судом
Загальним і головним принципом поведінки для всіх учасників засідання, зокрема й для тих, хто викликаний до суду для дачі показань свідків, є коректна поведінка, що передбачає емоційну стриманість.
Давати в суді волю емоціям щонайменше непристойно – допускаючи прояви істерики, сльози, тим паче образи в бік несимпатичних вам сторін суду, ви продемонструєте власну невихованість і, найімовірніше, суд покарає за це вас штрафом.
Певної компетентності потребує і взаємодія із судом. Звертатися до суддів потрібно словами «Шановний суд», тримаючись при цьому підкреслено ввічливо. Суддя може вас перервати чи перебити – до цього слід бути готовим, реагуючи у відповідній ситуації спокійно. Словесні дебати з суддею, як і демонстративна ображеність, неприпустимі.
Багато хто не думає про те, наскільки завантаженим є графік судді, – час його справді обмежений і часто не дає змоги вислухати ваші надто розлогі відповіді, тим паче, якщо вони не мають безпосереднього стосунку до справи, що розглядається.
Намагайтеся, відповідаючи на запитання, говорити по суті, уникаючи довгих пауз і словесної плутанини в показаннях.
Мобільний телефон у залі суду має бути вимкненим – вимкнути гаджет слід ще до входу у відповідне приміщення.
Чи можна спізнюватися до суду?
Звісно, запізнення до суду вважається неприпустимим. Навіть трохи запізніла поява буде явно не на користь вашій репутації в очах суду. Причини у вигляді дорожніх заторів і зайнятості на роботі та подібних чинників суд не може вважати поважними для вашого несвоєчасного прибуття на засідання.
До поважних причин можна віднести хворобу свідка – у такій ситуації суддю або його асистента варто попередити заздалегідь.
При цьому варто знати, що нерідко самі судові засідання починаються пізніше, ніж заплановано, – з цим моментом, зумовленим реаліями судової системи та істотними навантаженнями на суди, варто змиритися, прийнявши цей факт мовчки.
Щоб не допустити конфліктів із судом, що виникають на ґрунті вашого запізнення, необхідно заздалегідь потурбуватися про звільнення дня, коли ви маєте бути присутніми в суді. Відпрошуватися з роботи і залагоджувати ваші сімейні проблеми, які пов’язані з явкою до суду, слід заздалегідь.
Основні принципи поведінки свідка в суді
Особам, яких викликають на судове засідання як свідків, слід дотримуватися таких принципів:
- починати виступ потрібно з повідомлення про те, ким ви доводитеся учасникам судової справи і якого роду ваші з ними стосунки (чи можна їх назвати нормальними, поганими або хорошими);
- висловлюватися слід гранично делікатно – показання свідків, що супроводжуються надто емоційними і барвистими зворотами мови, часто викликають недовіру суду;
- варто пам’ятати про горезвісну відповідальність за давання показань, що не відповідають дійсності – обман суду карається в кримінальному порядку;
- відповідати на всі запитання варто стисло і відверто, цінуючи час особистий і судовий;
- переживанням не варто піддаватися – схвильованість свідка може змусити суд дійти висновку про його невпевненість у своїх свідченнях;
- небажано часто вживати фрази про те, що ви щось пропустили – така забудькуватість викличе сумніви у вашій правдивості.
На судовому засіданні запитання свідку може ставити прокурор, захисник підсудного або ж сам суддя. Свідок повинен на всі звернені до нього запитання відповідати. Сам же він ставити запитання може тільки у двох конкретних випадках: якщо він не розчув те, що у нього запитали, або не зрозумів суті самого запитання.
У суді свідкам необхідно в будь-якій, навіть найбільш емоційно напруженій ситуації, зберігати зовнішній спокій, говорити лаконічно і по суті. Триматися варто незворушно, а говорити – переконливо і чесно, пам’ятаючи, що ваші свідчення можуть мати вирішальний вплив на результат засідання суду.
Отримати детальну юридичну допомогу, що стосується вашої поведінки і дачі показань свідків у залі судового засідання, а також інших важливих аспектів, що стосуються вашої участі в судовому процесі, ви зможете, зв’язавшись з нашими юристами. Компанія має багаторічний досвід і гарантує надійний правовий захист своїх клієнтів. Звертайтеся до професіоналів – наші фахівці, які заслужили довіру і здобули гідну репутацію, найкращі!