+38(093) 970-06-80
Судебная защита
Статті

Як поводитися в суді обвинуваченому у кримінальній справі

06/10/2024

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому форматі вважається перспективною. І Україна в цьому плані перебуває попереду інших європейських країн, де заборонено перебування сторонніх на розгляді кримінальних справ.

Наша країна має іншу суттєву проблему – недотримання етики поведінки учасників розглядів. Часто, самі захисники та сторона обвинувачення стають ініціаторами порушення поведінки в залі суду. А звичайні громадяни взагалі не знають, як себе поводити на розгляді кримінальної справи.

Хто може брати участь у кримінальному судочинстві

Учасниками судових розглядів можуть стати:

  • юридичні особи та їхні представники;
  • особа, яка веде адвокатську діяльність;
  • законний представник (у випадках ведення справ щодо малолітніх громадян віком до 14 років, фізичних осіб, які втратили працездатність, а також дітей 14-18 років, бо вони мають часткову цивільну дієздатність).

Представляти захист обвинуваченого в суді не можуть особи, інтереси яких не збігаються з поглядами довірителя. Так, громадяни, які виконують оперативно-розшукові заходи, судді, прокурори не можуть бути законними представниками обвинуваченого. Винятком може бути, якщо учасники ведуть роботу від імені органу, який у справі виступає третьою особою.

Який стереотип поведінки вітається в суді

Дотримання правильних етнічних заходів на судовому засіданні є одним із головних критеріїв тривалості розгляду справи. Отже, як поводитися обвинуваченому:

  • бути в залі суду в точно призначений час;
  • мати при собі документ, що посвідчує особу;
  • відсутність на судовому розгляді слід аргументувати поважною причиною, підкріпити необхідними документами та проханням про перенесення засідання;
  • обвинувачений повинен вставати, коли входить і виходить суд;
  • рішення суду заслуховується стоячи всіма присутніми;
  • прохання, звернення, показання, пояснення до суду виконуються стоячи;
  • використання гаджетів та інших засобів, які видають шум, заборонено.

Недотримання простих вимог суду тягне за собою адміністративну відповідальність.

Обвинувачений може давати показання, надавати докази, брати участь у судовому процесі, говорити тільки з дозволу суду. У процесуальному кодексі передбачено кілька форм звернення до судді: «Ваша честь», «Шановний суд».

У залі суду заборонено:

  • вести дискусії та вступати в суперечку із суддею;
  • ставити запитання учасникам процесу;
  • намагатися пояснювати щось судді;
  • проявляти емоції (жестикулювати, скрикувати, підвищувати тон, розмовляти);
  • перебувати в залі суду в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;
  • у будівлю не можна приносити заборонені предмети;
  • застосовувати ненормативну лексику щодо учасників процесу.

Неетична поведінка відповідача може стати приводом для складання нових позовних вимог.

Процесуальне право відповідача і чому ним не можна зловживати

Усі учасники судового розгляду повинні сумлінно користуватися своїми процесуальними правами. Випадками зловживання вважаються:

  • подання клопотання про відхилення судового рішення у випадках, коли воно оскарженню не підлягає;
  • подання позовних заяв до відповідача або відповідачів з метою маніпуляції справами, які автоматично розподіляються між суддями;
  • складання завідомо необґрунтованого позову;
  • маніпуляція позовними вимогами з метою залучення неправдивих звинувачень на бік відповідача;
  • затягування справ, умисне створення перешкод іншим учасникам процесу.

Яке покарання призначається за спробу зловживання процесуальними правами

Суд може призначити санкції. До них належать: покладення судових витрат на сторону порушника, застосування заходів процесуального примусу – попередження, штрафні санкції, видалення із зали суду, вилучення доказів, привід.

Як вести розмову в суді

У кримінальному діловодстві відповідач повинен буде пояснити, чи визнає він дії позивача законними, і висловити свою незгоду (згоду) до позовних вимог. Якщо мирної угоди не вдається досягти, суд приступає до розгляду суті спору.

Суть спору відповідач у кримінальній справі викладає письмово та з поясненнями. Суд досліджує всі обставини справи, вислуховує учасників, розглядає надані докази, вивчає поведінку відповідача і позивача. Після вивчення всіх обставин справи суд переходить до судових дебатів. У кримінальних процесах сторона захисту повинна вибудувати грамотну лінію захисту. Якщо під час розгляду з’явилися нові факти у справі, адвокат клопоче про додатковий розгляд справи. Успіх справи залежить від фінальної стадії процесу. Промова представника відповідача може бути не обмежена в часі, головне, щоб було викладено суть справи і надано вагомі докази невинуватості відповідача.

Після закінчення дебатів сторін суд надає право репліки учасникам процесу. Відповідач у кримінальній справі має право репліки, він може висловити останнє слово, висловити згоду або заперечення проти заяв учасників дебатів.

У промові представника відповідача мають бути присутні посилання лише на ті докази, які були надані суду. Виступ адвоката має будуватися на грамотних словах і виразах, з відсутністю мовленнєвих помилок, з акцентом на важливі докази. Жива мова заслуговує на увагу і більше сприймається аудиторією.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.