Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду.
Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення.
Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги
Існує кілька головних правил поведінки в суді, які стосуються зовнішнього вигляду і поведінки. Вони є актуальними незалежно від того, який характер має судовий розгляд.
Стиль одягу
На засідання слід обрати класичне і строге вбрання нейтральних кольорів. Одяг має бути чистим, випрасуваним. Не варто використовувати в образі яскраві аксесуари, химерні стрази, дорогі прикраси. Неохайний вигляд одягу, вульгарність, свідка можуть викликати недовіру з боку судді.
Характер поведінки
Негативні емоції та почуття свідку варто тримати при собі й виявляти повагу до всіх учасників процесу. У сімейних розглядах між родичами не варто демонструвати надмірно емоції і показувати негативне ставлення до протилежної сторони конфлікту. Тут краще зайняти нейтральну позицію і викладати правдиві відомості у справі.
У залі суду не вітаються публічні з’ясування стосунків: сльози, істерики, неприязнь і образи. За скандальну поведінку суд може накласти штраф.
Дотримання судової етики
На початку звернення до суду та його представників слід скористатися стандартним привітанням «Шановний суд». Розмова з суддею, позивачем чи відповідачем має бути максимально стриманою та ввічливою. На запитання судді варто відповідати коректно, адекватно оцінювати його побажання, не вступати із судом у словесну суперечку.
Учасники судових розглядів повинні розуміти, що на розгляд справи встановлюється певний час, і немає можливості вислуховувати взаємні претензії сторін. Свідоцтва свідків мають бути стислими, лаконічними і по справі. Можна продумати промову виступу, щоб не забирати час суду.
Мобільні телефони в залі суду
Категорично заборонено користуватися гаджетом під час засідання. Варто подбати заздалегідь, щоб він вас не відволікав.
Примітка! На відкритих судових засіданнях телефон допускається використовувати як мобільний аудіопристрій. Для цього рішення судді не потрібне.
Затримка або запізнення
На судовий процес спізнюватися не можна. Важка дорога, робота, поважна причина для суду не є аргументами. Може статися так, що свідчення свідка будуть важливою ланкою під час винесення вироку, і за його відсутності продовжувати судове засідання буде неможливо. Тоді може виникнути сумнів у порядності свідка та поставить під сумнів правдивість його показань.
Єдиною поважною причиною для суду є відсутність через хворобу. У цьому разі свідок ставить до відома суддю або помічника, надає докази, щоб вони вжили заходів для перенесення справи на інший час.
Усі інші причини не розглядаються. Краще з’явитися до суду в зазначений строк і час.
Судова система організована таким чином, що розгляд справи може відбутися із суттєвим запізненням, оскільки відзначається велике навантаження на суди. Тому варто набратися терпіння і спокійно очікувати. Виявляти своє обурення з приводу затримки діловодства категорично заборонено.
Порада! На день судового засідання свідок повинен подбати про те, щоб з’явитися до зали суду без запізнень. Це означає, потрібно відпроситися з роботи або написати заяву за свій рахунок, якщо є маленька дитина – знайти няню.
Як має поводитися в суді свідок?
Свідок – це учасник судового процесу, який виступає з боку позивача або відповідача, він надає докази та аргументи щодо однієї сторони. Розпочати свою розповідь свідок повинен з інформації про себе, місце роботи, вказати ступінь стосунків із позивачем (відповідачем). Свідок повинен грамотно побудувати свій виступ, обирати правильні слова і форму спілкування в суді. Якщо ви будете яскраво демонструвати неприязне ставлення в бік одного з учасників розгляду – це викличе вагомі підозри щодо правдивості ваших свідчень.
Свідок має пам’ятати про адміністративну та кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих відомостей, наклеп.
На запитання судді слід відповідати спокійно, коротко і чесно. Подана вами інформація має бути корисною під час розгляду справи. Не варто вестися на провокації, проявляти емоції.
Наша компанія «М16-Консалтинг» надає послуги професійних юристів, грамотні юридичні консультації та супровід на судових процесах. Для кожної конкретної ситуації наш фахівець надасть кілька класичних порад, як поводитися на засіданні. Якщо ви виступаєте свідком на судовому процесі, ми порадить вам, як правильно вести діалог, як спілкуватися з позивачем і відповідачем під час дачі показань свідків, яким має бути зовнішній вигляд.