У народженні дитини завжди задіяні двоє – чоловік і жінка. Однак чомусь чоловіки забувають про це після розлучення, і весь тягар виховання та утримання малюка звалюють на плечі жінки. Найчастіше волати до батьківської любові, совісті та почуття відповідальності марно. Доводиться звертатися до суду. Вимушені на такий крок жінки іноді роками дозрівають для цього рішення, долають свою гордість і страх поразки, до останньої миті сподіваються на кращі якості колишнього чоловіка. І все-одно виявляються не готовими до випробування судовим процесом. Боятися і хвилюватися не варто. За відгуками юристів, справи про аліменти не належать до числа складних і тривалих. Ось лише кілька порад про те, як уникнути фатальних помилок під час судового розгляду і відстояти права своєї дитини.
Порада 1: Поставтеся серйозно до підготовки документів
Гірше немає, ніж прийти на засідання суду без пакета оригінальних документів. Ретельно зберіть докази, що підтверджують рівень витрат на дитину, надайте чеки або квитанції. Зробіть розрахунок за всіма пунктами – харчування, медичні витрати тощо. Кожну позицію потрібно переконливо пояснити або представити свідків, які можуть підтвердити не задокументовані витрати.
Іноді доводиться доводити в суді, що реальний дохід батька набагато вищий за заявлений. Якщо ви самі не можете зібрати потрібні документи, то у вас є можливість заявити клопотання про їх витребування. Доказами є документи, що підтверджують незрівнянно більші витрати порівняно з офіційним доходом відповідача.
Надати потрібно також і докази вашого матеріального становища, що не дозволяє утримувати дитину без допомоги батька.
Перед початком засідання перевірте, чи все ви принесли з собою. І не забудьте захопити з собою паспорт.
Порада 2: Не просіть занадто багато
В юриспруденції існує такий принцип як рівність прав та обов’язків батька і матері. Складаючи позов і вказуючи в ньому суму стягнення, необхідно обґрунтувати її і пред’явити докази того, що саме стільки потрібно на утримання вашої дитини. А потім запросити половину цієї суми відповідно до принципу рівності прав.
Теоретично можливі винятки з правил – якщо мати має інвалідність або з якихось об’єктивних причин не може працювати й утримувати дитину. Тоді вся матеріальна відповідальність за утримання малюка лягає на плечі батька. Але такі випадки дуже рідкісні.
Порада 3: Дотримуйтесь правил поведінки в суді
«Ваша честь» – це розхожий стереотип звернення до судді з іноземних кінофільмів. Таке звернення не застосовується в наших судах. До суддів слід звертатися «Шановний суд». Говорити можна тільки з дозволу судді і тільки стоячи. Сісти можна також тільки отримавши дозвіл. Неприйнятно сперечатися, перебивати і сперечатися з суддею. Суд не дає юридичних консультацій, але в разі потреби можна звернутися до судді з питанням. Під час процесу позивач і відповідач відповідають по черзі. Ваші взаємини не важливі. Просто дотримуйтесь елементарних правил поведінки в громадському місці.
Порада 4: Не влаштовуйте скандал у суді
Суд – це не базар і не місце для сімейних чвар. Судді теж люди, і в них дуже багато роботи та своїх особистих проблем. Ви прийшли до суду з певною метою. Немає потреби відволікатися на нюанси взаємовідносин і розлучення, які не мають стосунку до теми судового засідання. Не відповідайте на провокації та образи, говоріть тільки у справі – про витрати, про свої доходи, про здоров’я своє і малюка, про умови життя. Запитуйте відповідача про нюанси його матеріального становища. Просіть суд про допомогу в зборі доказів і відправленні запитів. Говоріть тільки по суті справи і пояснюйте тільки те, що має відношення до справи. Не скандальте, не відволікайтеся від справи, не переходьте на особистості. Це зовсім не в інтересах вашої дитини.
Порада 5: Не розігруйте сцен
Пам’ятайте про принцип рівності прав та обов’язків батьків. Чоловіки бувають різні, але перед законом усі рівні. Істерика, сльози, будь-яка форма неадекватної поведінки лише зашкодять вашій справі. Зал судових засідань – не місце для емоцій.
Навіть найбільш урівноважені люди не завжди здатні зберігати контроль над собою. Найкращий спосіб стримувати свої почуття під час судового розгляду – ґрунтовно підготуватися до нього:
- вивчіть свої права, щоб знати рамки дозволених дій;
- якомога повніше зберіть і ретельно оформіть докази;
- продумайте свої дії;
- обміркуйте, про що будете запитувати відповідача, і що будете відповідати на його запитання.
Правильне ставлення до того, що відбувається, допоможе зберегти душевну рівновагу, але, якщо все-таки це не вдається, тримайте себе в руках. Попросіть перерву у судді. Приведіть свої почуття до ладу. Провітріться в найближчому сквері. Випийте заспокійливе в крайньому разі. Але в жодному разі не дозволяйте собі зірватися.
Порада 6: Проконсультуйтеся з адвокатом
Багато матерів тільки в суді розуміють, що не змогли багато чого передбачити. Кваліфікований юрист підкаже, на які обставини слід звернути увагу, щоб відстояти своє і дитини право отримувати гідні аліменти. Він допоможе правильно оформити докази, запити та клопотання, правильно сформулювати позовну заяву. Адвокат роз’яснить ваші права і разом з вами вибудує належну лінію поведінки в суді.
Навіть присутність поруч із вами суперхорошого юриста не врятує ваш процес, якщо ви самі не докладете зусиль. Прислухайтеся до наших порад і захистіть права вашої дитини та свої. А досвідчені фахівці нашої юридичної консультації нададуть вам всебічну допомогу у визначенні вашої правової позиції і тактики поведінки на суді, а також нададуть кваліфіковану підтримку на всіх етапах розгляду вашої справи. Ретельна підготовка, гідна поведінка, самоконтроль і хороший адвокат – ось запорука вашого успіху в суді.