За статистикою, у кожного другого громадянина України виникала необхідність присутності в суді. Причинами відвідування можуть бути як розлучення, так і участь у кримінальному процесі в ролі свідка, підсудного або потерпілого. Будь-яка людина, що входить до будівлі суду, має розуміти, що правила поведінки в цій установі підпорядковані особливим нормам. За відсутності кваліфікованого порадника, яким може бути юрист або адвокат, вам необхідно заздалегідь вивчити правила поведінки в суді. Це налаштує суддів позитивно щодо вашої персони.
На офіційному судовому веб-порталі України опубліковано список норм, які слід виконувати під час візиту до судових інстанцій. Але відвідуванню цієї установи передує певна підготовка.
Для походу до суду необхідно підготувати оригінал документа, що має фотографію, для посвідчення вашої особи. Це може бути паспорт, але можлива наявність водійських прав, студентського або військового квитків. Також потрібно зібрати документацію, необхідну для самого судового процесу або підготовлену для подачі. Бажано взяти аркуші формату А4, не зайвими виявляться також зошит і ручка.
В одязі варто обрати строгий діловий стиль. Хоча норми дрес-коду і не передбачені законодавством, але зовнішній вигляд є не останнім фактором, що формує загальне враження про людину.
Прийти до суду варто раніше призначеного часу. У разі неможливості відвідування в зазначений час, необхідно повідомити про це письмово, вказавши причину відсутності. Таку заяву надсилають поштою (як рекомендований або цінний лист) або заносять особисто до канцелярії суду. Обравши другий варіант, необхідно зареєструвати заяву і зберегти для себе її копію з вхідним номером.
Охоронцю на вході візитер пред’являє документ із фото, повістку і повідомляє про мету відвідування.
Чекаючи біля залу засідання, ви побачите судового розпорядника або секретаря судового засідання. Його функція – перевірка явки всіх, хто бере участь у процесі. Цьому співробітнику ви повідомляєте про те, що очікуєте засідання.
Правила поведінки в суді:
- гаджети вимкнути або перевести в беззвучний режим;
- поводитися ввічливо, незворушно і стримано в будь-якій ситуації;
- виключити пориви емоцій і галасливі розмови.
Суддя не має права тлумачити правові норми, коментувати рішення чи процес, а також давати юридичні консультації. Якщо в цьому виникає необхідність – звертайтеся до професійних юристів.
Іноді час початку судового засідання може не збігатися із зазначеним у вашій повістці. У такому разі слід очікувати, не висловлюючи невдоволення.
Судова адміністрація України встановила правила, яких варто дотримуватися в залі суду:
- Коли суддя або колегія суддів входять до зали, обов’язково вставати. Також стоячи відповідати на запитання або ставити їх.
- Звертатися до судді зі словами «Ваша Честь».
- Не заважати висловлюватися учасникам процесу. За потреби – підняти руку.
- Заборонено переміщатися залою і виходити з приміщення під час засідання. Якщо потрібно вийти, то заявляється клопотання про оголошення перерви тривалістю від 5 до 30 хвилин.
- Із судом не можна сперечатися.
- Передача документів судді здійснюється тільки судовим розпорядником або секретарем.
- Відповіді на запитання мають бути чіткими, лаконічними та гучними, бо секретар веде протокол і має правильно зрозуміти вашу промову.
Коли засідання закінчиться, вам необхідно підійти до секретаря, щоб зазначити в повістці час перебування в суді. Потім – завірити в канцелярії. Цей час зараховується як робочий і підлягає оплаті.
Існують ще очевидні заборони:
- заборонено з’являтися в суді під впливом алкоголю, токсичних або наркотичних речовин, а також приносити їх із собою;
- заборонено куріння в приміщенні суду;
- заборонено мати із собою вогненебезпечні та вибухові речовини.
Якими можуть бути наслідки для особи, яка порушила ці правила?
Кримінальним процесуальним Кодексом України (ч.3 ст.330) передбачено заходи, які суд може застосовувати до порушника порядку засідання. Якщо порушник не виконує розпорядження головуючого або виявляє явну неповагу до суду, спершу цю особу попереджають про можливу відповідальність за порушення. У разі повторного порушення, учасник засідання може бути вилучений із зали з притягненням до адміністративної або кримінальної відповідальності. Вибір залежить від виду порушення. Ухвала рішення суду виноситься та оформлюється одразу після вчинення правопорушення.
У статті 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення покарання за правопорушення, виражене в неповазі до суду, що проявляється в неодноразовій неявці на засідання, порушеннях правил поведінки, непокорі розпорядженням суду, – штраф розміром 20-100 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Якщо суд визначив ознаки злочину в діях порушника, тоді настає кримінальна відповідальність.
Візит до суду, як з’ясовується, – не така проста справа. Навіть якщо ви знаєте і дотримуєтеся всіх встановлених правил поведінки, краще мати поруч вірного порадника. Наші кваліфіковані юристи – професіонали у своїй справі. Звертайтеся, і вони з радістю вам допоможуть.