+38(093) 970-06-80
Судебная защита
Статті

Як поводитися в суді свідкам

06/10/2024

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків.

Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад і манер, так і заборон, зовнішнього вигляду свідків на суді, а також їхньої поведінки в конкретних проблемних ситуаціях.

Зовнішність і стиль одягу

Варто знати, що існують такі правила, які не прописані офіційно, але перебуваючи в суді, дотримуватися їх необхідно однозначно. Такі норми стосуються не тільки свідків, а й таких учасників судових процесів, як відповідачі та позивачі, а також усіх інших осіб, присутніх у залі суду.

Перше правило стосується вашої зовнішності. Вирушаючи до суду, подбайте про те, щоб ваш вигляд був охайним, зачіска мала охайний вигляд, а предмети одягу і взуття виглядали лаконічно і строго.

Віддайте перевагу предметам гардероба спокійних, нейтральних і однотонних кольорів, відмовившись від строкатих і занадто яскравих речей. Недоречними в залі суду будуть глибокі вирізи сукні, занадто коротка спідниця і кричущі елементи оздоблення костюма у вигляді химерного декору, що привертає до себе увагу. У зв’язку з цим стразів, барвистих вишивок і паєток, що помітно прикрашають ваш одяг, краще уникнути.

Специфіка взаємодії із судом

Загальним і головним принципом поведінки для всіх учасників засідання, зокрема й для тих, хто викликаний до суду для дачі показань свідків, є коректна поведінка, що передбачає емоційну стриманість.

Давати в суді волю емоціям щонайменше непристойно – допускаючи прояви істерики, сльози, тим паче образи в бік несимпатичних вам сторін суду, ви продемонструєте власну невихованість і, найімовірніше, суд покарає за це вас штрафом.

Певної компетентності потребує і взаємодія із судом. Звертатися до суддів потрібно словами «Шановний суд», тримаючись при цьому підкреслено ввічливо. Суддя може вас перервати чи перебити – до цього слід бути готовим, реагуючи у відповідній ситуації спокійно. Словесні дебати з суддею, як і демонстративна ображеність, неприпустимі.

Багато хто не думає про те, наскільки завантаженим є графік судді, – час його справді обмежений і часто не дає змоги вислухати ваші надто розлогі відповіді, тим паче, якщо вони не мають безпосереднього стосунку до справи, що розглядається.

Намагайтеся, відповідаючи на запитання, говорити по суті, уникаючи довгих пауз і словесної плутанини в показаннях.

Мобільний телефон у залі суду має бути вимкненим – вимкнути гаджет слід ще до входу у відповідне приміщення.

Чи можна спізнюватися до суду?

Звісно, запізнення до суду вважається неприпустимим. Навіть трохи запізніла поява буде явно не на користь вашій репутації в очах суду. Причини у вигляді дорожніх заторів і зайнятості на роботі та подібних чинників суд не може вважати поважними для вашого несвоєчасного прибуття на засідання.

До поважних причин можна віднести хворобу свідка – у такій ситуації суддю або його асистента варто попередити заздалегідь.

При цьому варто знати, що нерідко самі судові засідання починаються пізніше, ніж заплановано, – з цим моментом, зумовленим реаліями судової системи та істотними навантаженнями на суди, варто змиритися, прийнявши цей факт мовчки.

Щоб не допустити конфліктів із судом, що виникають на ґрунті вашого запізнення, необхідно заздалегідь потурбуватися про звільнення дня, коли ви маєте бути присутніми в суді. Відпрошуватися з роботи і залагоджувати ваші сімейні проблеми, які пов’язані з явкою до суду, слід заздалегідь.

Основні принципи поведінки свідка в суді

Особам, яких викликають на судове засідання як свідків, слід дотримуватися таких принципів:

  • починати виступ потрібно з повідомлення про те, ким ви доводитеся учасникам судової справи і якого роду ваші з ними стосунки (чи можна їх назвати нормальними, поганими або хорошими);
  • висловлюватися слід гранично делікатно – показання свідків, що супроводжуються надто емоційними і барвистими зворотами мови, часто викликають недовіру суду;
  • варто пам’ятати про горезвісну відповідальність за давання показань, що не відповідають дійсності – обман суду карається в кримінальному порядку;
  • відповідати на всі запитання варто стисло і відверто, цінуючи час особистий і судовий;
  • переживанням не варто піддаватися – схвильованість свідка може змусити суд дійти висновку про його невпевненість у своїх свідченнях;
  • небажано часто вживати фрази про те, що ви щось пропустили – така забудькуватість викличе сумніви у вашій правдивості.

На судовому засіданні запитання свідку може ставити прокурор, захисник підсудного або ж сам суддя. Свідок повинен на всі звернені до нього запитання відповідати. Сам же він ставити запитання може тільки у двох конкретних випадках: якщо він не розчув те, що у нього запитали, або не зрозумів суті самого запитання.

У суді свідкам необхідно в будь-якій, навіть найбільш емоційно напруженій ситуації, зберігати зовнішній спокій, говорити лаконічно і по суті. Триматися варто незворушно, а говорити – переконливо і чесно, пам’ятаючи, що ваші свідчення можуть мати вирішальний вплив на результат засідання суду.

Отримати детальну юридичну допомогу, що стосується вашої поведінки і дачі показань свідків у залі судового засідання, а також інших важливих аспектів, що стосуються вашої участі в судовому процесі, ви зможете, зв’язавшись з нашими юристами. Компанія має багаторічний досвід і гарантує надійний правовий захист своїх клієнтів. Звертайтеся до професіоналів – наші фахівці, які заслужили довіру і здобули гідну репутацію, найкращі!

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.