Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання.
Що одягнути на засідання?
Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий, бежевий, коричневий. Виперіть і випрасуйте одяг, неохайність зіграє з вами поганий жарт. Не рекомендуємо одягати блузки з глибоким декольте і об’ємним декором, не перестарайтеся з дорогими прикрасами.
Загальні рекомендації щодо поведінки в залі суду
Зайва емоційність і агресія на судовому процесі ні до чого. Емоції приберіть на другий план, проявляйте повагу до всіх учасників. За сльози, істерики та гучні сварки суддя може припинити засідання і виписати вам штраф.
Як взаємодіяти із судом?
При зверненні до судді завжди кажіть: «Шановний суд». Якщо ваша промова затягується або не несе корисної інформації, суддя може вас перебити, поквапити або зовсім припинити ваш виступ. Намагайтеся стримувати свої емоції і в жодному разі не грубіть суду. Процес розписаний по хвилинах, тому немає часу вислуховувати півгодинні розповіді. Виконуйте прохання і відповідайте на поставлені запитання. Заздалегідь складіть план вашого виступу, щоб не було плутанини і тривалих пауз.
Телефони та відеокамери в суді
Перед входом до зали засідання поставте свій телефон на беззвучний режим або зовсім його вимкніть. Він не повинен відволікати вас та інших учасників процесу. Записувати на диктофон розмови в суді і вести відеозйомку можна, але тільки якщо це відкрите засідання. На запис відео потрібно заздалегідь отримати дозвіл.
Наслідки запізнень
Спізнюватися на засідання неприпустимо, навіть якщо у вас зламалася машина, ви потрапили в затор і затрималися на роботі. Поважним аргументом для судді буде хвороба. У такому разі засідання буде перенесено на інший день. Вийдіть раніше, щоб, незважаючи на випадкові обставини, ви встигли до засідання вчасно і не впали на очах у інших учасників, яких затримали.
Не дивуйтеся, якщо засідання розпочнеться із запізненням. Це нормальна ситуація, оскільки навантаження на суди дуже високе, може відставати графік. Невдоволення з приводу затримки в жодному разі нікому не висловлюйте. Перенесіть усі плани на інший день, щоб не було накладок.
Правила поведінки для потерпілого або позивача
У судовій термінології потерпілий виступає головним ініціатором судового процесу. Якщо ви перебуваєте в ролі позивача, будьте готові пояснити ситуацію, через яку ви опинилися в залі суду.
Говоріть коротко і лаконічно, намагайтеся зробити промову максимально інформативною і не йдіть від суті питання. Рекомендуємо заздалегідь написати звернення і показати його юристу. Можливо, потрібно щось змінити, додати або зовсім прибрати. Відрепетируйте готову промову перед дзеркалом кілька разів. Суд має почути ваші обґрунтовані претензії до відповідача.
У разі, якщо обвинувачений проявляє агресію на вашу адресу, ображає і перебиває, не вплутуйтеся в сварку. Промовчіть або попросіть заспокоїти опонента. Якщо суддя не діє, ви маєте повне право подати на нього скаргу до вищої судової структури. У протоколі вкажіть, у чому ви не згодні з рішенням судді та його поведінкою.
Будьте впевнені в собі, проявляйте спокій, і засідання пройде швидко і гладко.
Правила поведінки для обвинуваченого або відповідача
Одразу скажемо, що ця позиція менш вигідна, оскільки проти вас висувають звинувачення, а оборонятися завжди складніше, ніж нападати. Підійдіть до свого захисту з усією відповідальністю і серйозністю. Найміть хорошого адвоката і складіть із ним стратегію вашої поведінки. Попросіть у суду копію матеріалів справи і повністю їх вивчіть, можливо, вам вдасться придумати спростування звинувачень. Досвідчений адвокат знає, які запитання ставитиме суддя, і допоможе заздалегідь скласти на них відповіді. Якщо цього не зробити, велика ймовірність, що обвинувачений розгубиться, почне нервувати і припуститься фатальної помилки, яка зруйнує стіну захисту.
Доводячи свою невинуватість, завжди спирайтеся на факти. Чітко обґрунтовуйте вашу незгоду з потерпілим, але в жодному разі не висувайте проти нього звинувачення. Бачите себе спокійно, не можна сперечатися з юристом позивача і суддею. За неприпустиму поведінку в залі засідання вас можуть оштрафувати. Тримайте одну лінію захисту, щоб ваші слова не суперечили сказаному раніше.
Якщо ви не зрозуміли оголошене запитання або не почули його, коректно перепитайте. В інших ситуаціях не вступайте в розмову з суддею і не ставте йому запитання.
Рекомендації для свідка
Свій виступ починайте із зазначення, ким ви є для інших учасників процесу, які у вас взаємини. Обирайте коректні вирази, якщо відчуваєте ворожнечу до однієї зі сторін суду. Говоріть стримано, пропустіть барвисті описи подробиць, не показуйте упередженість. Якщо суддя запідозрить ворожнечу, може вважати ваші слова необ’єктивними.
Говоріть тільки правду. Пам’ятайте, що перед виступом ви підписуєте інформаційний аркуш, у якому прописані відповідальність і покарання за неправдиві свідчення.
Відповідайте тільки на поставлені запитання, не займайте багато судового часу, адже крім вас є й інші свідки. Будьте спокійні, ваше хвилювання може зіграти поганий жарт з вами. Ви не маєте право ставити будь-кому запитань, тільки якщо не розчули або не зрозуміли звернення до вас.
Пропустіть слова, що ви щось забули або могли переплутати. Такі вирази викликають недовіру в суду. Від ваших свідчень залежить доля людей. Неправдиві свідчення можуть привезти до ув’язнення невинного і звільнення злочинця. Говоріть чесно, переконливо, звертайтеся до нас за адвокатською допомогою, і все пройде швидко.