+38(093) 970-06-80
Судебная защита
Статті

Правила поведінки в суді для обох сторін

06/10/2024

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання.

Що одягнути на засідання?

Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий, бежевий, коричневий. Виперіть і випрасуйте одяг, неохайність зіграє з вами поганий жарт. Не рекомендуємо одягати блузки з глибоким декольте і об’ємним декором, не перестарайтеся з дорогими прикрасами.

Загальні рекомендації щодо поведінки в залі суду

Зайва емоційність і агресія на судовому процесі ні до чого. Емоції приберіть на другий план, проявляйте повагу до всіх учасників. За сльози, істерики та гучні сварки суддя може припинити засідання і виписати вам штраф.

Як взаємодіяти із судом?

При зверненні до судді завжди кажіть: «Шановний суд». Якщо ваша промова затягується або не несе корисної інформації, суддя може вас перебити, поквапити або зовсім припинити ваш виступ. Намагайтеся стримувати свої емоції і в жодному разі не грубіть суду. Процес розписаний по хвилинах, тому немає часу вислуховувати півгодинні розповіді. Виконуйте прохання і відповідайте на поставлені запитання. Заздалегідь складіть план вашого виступу, щоб не було плутанини і тривалих пауз.

Телефони та відеокамери в суді

Перед входом до зали засідання поставте свій телефон на беззвучний режим або зовсім його вимкніть. Він не повинен відволікати вас та інших учасників процесу. Записувати на диктофон розмови в суді і вести відеозйомку можна, але тільки якщо це відкрите засідання. На запис відео потрібно заздалегідь отримати дозвіл.

Наслідки запізнень

Спізнюватися на засідання неприпустимо, навіть якщо у вас зламалася машина, ви потрапили в затор і затрималися на роботі. Поважним аргументом для судді буде хвороба. У такому разі засідання буде перенесено на інший день. Вийдіть раніше, щоб, незважаючи на випадкові обставини, ви встигли до засідання вчасно і не впали на очах у інших учасників, яких затримали.

Не дивуйтеся, якщо засідання розпочнеться із запізненням. Це нормальна ситуація, оскільки навантаження на суди дуже високе, може відставати графік. Невдоволення з приводу затримки в жодному разі нікому не висловлюйте. Перенесіть усі плани на інший день, щоб не було накладок.

Правила поведінки для потерпілого або позивача

У судовій термінології потерпілий виступає головним ініціатором судового процесу. Якщо ви перебуваєте в ролі позивача, будьте готові пояснити ситуацію, через яку ви опинилися в залі суду.

Говоріть коротко і лаконічно, намагайтеся зробити промову максимально інформативною і не йдіть від суті питання. Рекомендуємо заздалегідь написати звернення і показати його юристу. Можливо, потрібно щось змінити, додати або зовсім прибрати. Відрепетируйте готову промову перед дзеркалом кілька разів. Суд має почути ваші обґрунтовані претензії до відповідача.

У разі, якщо обвинувачений проявляє агресію на вашу адресу, ображає і перебиває, не вплутуйтеся в сварку. Промовчіть або попросіть заспокоїти опонента. Якщо суддя не діє, ви маєте повне право подати на нього скаргу до вищої судової структури. У протоколі вкажіть, у чому ви не згодні з рішенням судді та його поведінкою.

Будьте впевнені в собі, проявляйте спокій, і засідання пройде швидко і гладко.

Правила поведінки для обвинуваченого або відповідача

Одразу скажемо, що ця позиція менш вигідна, оскільки проти вас висувають звинувачення, а оборонятися завжди складніше, ніж нападати. Підійдіть до свого захисту з усією відповідальністю і серйозністю. Найміть хорошого адвоката і складіть із ним стратегію вашої поведінки. Попросіть у суду копію матеріалів справи і повністю їх вивчіть, можливо, вам вдасться придумати спростування звинувачень. Досвідчений адвокат знає, які запитання ставитиме суддя, і допоможе заздалегідь скласти на них відповіді. Якщо цього не зробити, велика ймовірність, що обвинувачений розгубиться, почне нервувати і припуститься фатальної помилки, яка зруйнує стіну захисту.

Доводячи свою невинуватість, завжди спирайтеся на факти. Чітко обґрунтовуйте вашу незгоду з потерпілим, але в жодному разі не висувайте проти нього звинувачення. Бачите себе спокійно, не можна сперечатися з юристом позивача і суддею. За неприпустиму поведінку в залі засідання вас можуть оштрафувати. Тримайте одну лінію захисту, щоб ваші слова не суперечили сказаному раніше.

Якщо ви не зрозуміли оголошене запитання або не почули його, коректно перепитайте. В інших ситуаціях не вступайте в розмову з суддею і не ставте йому запитання.

Рекомендації для свідка

Свій виступ починайте із зазначення, ким ви є для інших учасників процесу, які у вас взаємини. Обирайте коректні вирази, якщо відчуваєте ворожнечу до однієї зі сторін суду. Говоріть стримано, пропустіть барвисті описи подробиць, не показуйте упередженість. Якщо суддя запідозрить ворожнечу, може вважати ваші слова необ’єктивними.

Говоріть тільки правду. Пам’ятайте, що перед виступом ви підписуєте інформаційний аркуш, у якому прописані відповідальність і покарання за неправдиві свідчення.

Відповідайте тільки на поставлені запитання, не займайте багато судового часу, адже крім вас є й інші свідки. Будьте спокійні, ваше хвилювання може зіграти поганий жарт з вами. Ви не маєте право ставити будь-кому запитань, тільки якщо не розчули або не зрозуміли звернення до вас.

Пропустіть слова, що ви щось забули або могли переплутати. Такі вирази викликають недовіру в суду. Від ваших свідчень залежить доля людей. Неправдиві свідчення можуть привезти до ув’язнення невинного і звільнення злочинця. Говоріть чесно, переконливо, звертайтеся до нас за адвокатською допомогою, і все пройде швидко.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.