+38(093) 970-06-80
Статті

БІЗНЕС-ОМБУДСМЕН НА ЗАХИСТІ ПРАВ ПІДПРИЄМЦІВ

06/10/2024

Сьогодні в Україні Бізнес-омбудсмен – це посадова особа, яка займається захистом інтересів бізнесу перед органами публічної влади як усередині країни, так і за її межами. Бізнес-омбудсмен виступає інструментом розв’язання конфліктів і суперечностей між владою і бізнесом, медіатором між державою і бізнес-середовищем.

Уряд України та Європейський банк реконструкції та розвитку підписали 12 травня 2014 року Меморандум про взаєморозуміння для української антикорупційної ініціативи, яка передбачає створення інституту бізнес-омбудсмена. ЄБРР має намір щорічно виділяти півтора мільйона євро на фінансування офісу бізнес-омбудсмена, але слід зауважити, що дискусії з питання імплементації цього інституту тривали ще з осені 2012 року.

Сьогодні в Україні Бізнес-омбудсмен – це посадова особа, яка займається захистом інтересів бізнесу перед органами публічної влади як усередині країни, так і за її межами. Бізнес-омбудсмен виступає інструментом розв’язання конфліктів і суперечностей між владою і бізнесом, медіатором між державою і бізнес-середовищем.

У жовтні 2014 року Мінекономрозвитку України ініціювало створення Ради бізнес-омбудсмена для сприяння веденню підприємницької діяльності. Положення про Раду затверджено постановою Кабінету міністрів України від 26.11.2014 № 691. Таким чином Рада бізнес-омбудсмена є постійно діючим консультативно-дорадчим органом Кабінету міністрів України, основними завданнями якого є:

  1. підготовка під керівництвом сторін Меморандуму пропозицій до законопроєкту про створення інституту бізнес-омбудсмена;
  2. прийняття та розгляд скарг від суб’єктів підприємництва на діяння або бездіяльність, зокрема рішення органів державної влади та місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, що належать до сфери їхнього управління, а також їхніх посадових осіб;
  3. надання органам державної влади та місцевого самоврядування рекомендацій щодо державної політики у сфері підприємницької діяльності;
  4. надання органам державної влади та місцевого самоврядування рекомендацій щодо удосконалення та оптимізації процедур та/або способу, в який вони виконують свої повноваження, провадять підприємницьку чи іншу діяльність.

Верховна Рада затвердила в першому читанні законопроект № 4591 про створення в Україні інституту бізнес-омбудсмена, за який проголосувало 242 нардепи. Постановою ВРУ від 31.05.2016 № 1319-VIII Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва доручено доопрацювати законопроект із врахуванням зауважень і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради у другому читанні, що було зроблено і 20.10.2016 року законопроект подано у другій редакції.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що пропонується затвердити на законодавчому рівні в Україні інститут бізнес-омбудсмена як посередника, незалежну третю особу, що сприятиме суб’єктам підприємництва у захисті їхніх прав та законних інтересів. За задумом суб’єкта законодавчої ініціативи, ухвалення зазначеного закону підвищить ефективність боротьби з корупцією, поліпшить умови для ведення в Україні підприємницької діяльності шляхом медіації та моніторингу виконання органами виконавчої влади заходів, що перешкоджають порушенням законних прав суб’єктів господарської діяльності.

Як зазначено в законопроєкті, інститут бізнес-омбудсмена, зокрема, розглядатиме скарги суб’єктів підприємництва, що стосуються випадків несумлінної поведінки у сфері господарювання, відповідно до критеріїв та порядку, визначених регламентом установи. Також цей орган розглядатиме ініційовані бізнес-омбудсменом питання щодо недобросовісної поведінки у сфері господарювання, вноситиме клопотання до бізнес-омбудсмена та звертатиметься до органів влади та місцевого самоврядування.

З травня 2015 року до офісу бізнес-омбудсмена надійшло 1453 скарги від представників бізнесу, з яких 275 надійшло в четвертому кварталі минулого року. За цей проміжок часу завершено 182 розслідування. Такі дані озвучив бізнес-омбудсмен Альгірдас Шеремета під час презентації звіту про роботу свого офісу за четвертий квартал 2016 року. Він також зазначив, що звертається переважно малий і середній бізнес, на другому місці – підприємства з українським капіталом і на третьому – з іноземним капіталом. Найбільше скарг надійшло від підприємств сфери роздрібної та оптової торгівлі (28%), промисловості (19%), сільського господарства та добувної промисловості (7%). Найбільше скаржаться на фіскальну службу (58% скарг), прокуратуру і поліцію (11% скарг). Водночас значно знизилася кількість скарг на митну службу.

Особливістю четвертого кварталу 2016 року був відчутний приріст скарг на дії органів місцевого самоврядування. У жовтні-грудні приріст кількості скарг склав 41%, що пояснюється політикою децентралізації, в рамках якої місцеві органи влади отримують додаткові повноваження, що спричинило збільшення звернень на їхні дії або бездіяльність.

Наші новини

Факти а не вигадані історії

Всі новини
lady justice 2388500 1920 1

Законодавство України не містить чіткого переліку державних органів, які виконують правоохоронну функцію. Закон України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» дає неповний перелік органів, які в цьому законі є правоохоронними. У законах України «Про основи національної безпеки» та «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами» розкриваються лише основні ознаки правоохоронних…

Читати далі
Судебная защита

Якщо ви отримали повістку про початок будь-якої адміністративної або цивільної справи (неважливо, за якою конкретно статтею), то насамперед вам потрібно з нею ознайомитися. Це означає, що ви повинні прочитати всі папери, які є в суді на сьогоднішній день. Ваше право на ознайомлення прописано в законодавстві. Підготовка до судового процесу Для того щоб ви змогли побачити…

Читати далі
Судебная защита

Після внесення поправок до процесуального кодексу України на судові засідання допускаються журналісти та вільні слухачі. Дозволено фото-відео- або аудіозапис процесу. Цей аспект відрізняє Україну від деяких європейських країн, де знімати відео або трансляції засідань забороняється. Однак, важливою проблемою залишається етика в суді. Хто може брати участь у судовому процесі Брати участь у засіданні можна особисто…

Читати далі
Судебная защита

Судові розгляди у справах кримінального судочинства відбуваються відповідно до дотримання норм процесуального кодексу. Українська держава практикує дозвіл на присутність журналістів та інших сторонніх осіб у залі суду під час ведення судового процесу. Крім того, дозволено використання аудіо- та відеозапису на розгляді кримінальної справи без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу. Практика ведення судового засідання в цьому…

Читати далі
Судебная защита

Усім учасникам судового засідання, зокрема тим особам, які викликані до зали суду як свідки, необхідно дотримуватися низки певних правил. Про норми, які офіційно не прописані, проте, вимагають неухильного дотримання, вам розповість ця стаття. Матеріал, викладений нижче, стосується поведінки і зовнішнього вигляду осіб, які дають показання свідків у суді, а також містить інформацію про принципи, манери…

Читати далі
Судебная защита

Для свідків, як і для інших осіб, які беруть участь у судовому засіданні, існує низка правил. Матеріал цієї статті познайомить вас із відповідними нормами, які є універсальними для осіб, присутніх на суді, і мають безпосередній стосунок до поведінкової діяльності викликаних до суду свідків. Наші досвідчені юристи раді вам надати рекомендації, що стосуються як загальних засад…

Читати далі
Судебная защита

Незалежно від того, в якості кого ви прийшли до зали засідання, потрібно дотримуватися загальноприйнятих правил поведінки в суді, до яких належить манера спілкування і зовнішній вигляд, а також не забувати про чинні заборони. Досвідчені правознавці поділилися фішками, які допоможуть триматися гідно під час розгляду справи свідкам, позивачам та іншим учасникам процесу. Загальноприйняті правила, про які…

Читати далі
Судебная защита

Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів. Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим…

Читати далі
Судебная защита

Є загальні рекомендації щодо поведінки в судовій залі, незалежно від того, обвинувачений ви чи потерпілий. Вони містять у собі інформацію про дрес-код і спілкування із суддею. Це неписані правила, але потребують обов’язкового виконання. Що одягнути на засідання? Строгість і лаконічність мають переважати у вашому стилі. Відмовтеся від яскравого вбрання, обирайте нейтральні відтінки: сірий, чорний, білий,…

Читати далі
Судебная защита

Мало хто обізнаний про те, яких правил потрібно дотримуватися на засіданні, щоб викликати довіру і повагу судді. Жодні чинники не повинні вплинути на ваш настрій і стан під час справи. Важливо дотримуватися загальноприйнятих правил, які стосуються одягу, манер і нюансів, категорично заборонених у залі. Юристи, відомі в усьому світі, які виграли не одну справу, поділилися…

Читати далі
Судебная защита

Ознайомитися з правилами поведінки в суді потрібно незалежно від того, ким ви виступатимете на засіданні. Загальне положення містить інформацію про стиль одягу, заборонені дії тощо. Наша команда підготувала для вас масу корисної інформації. Розглянемо кілька ситуацій і розберемо, як має поводитися відвідувач суду. Дізнайтеся, як одягатися і що говорити на засіданні. Цих рекомендацій потрібно дотримуватися…

Читати далі
Судебная защита

Судове засідання – це офіційний захід, де розглядаються суперечки громадян сімейного, адміністративного, кримінального характеру. Присутність сторін конфлікту обов’язкова. У зв’язку з цим існує певна етика і правила поведінки в залі суду. Примітка! За порушення порядку і приписів суду, ЦК РФ передбачає адміністративне стягнення. Як потрібно поводитися свідку: загальні вимоги Існує кілька головних правил поведінки в…

Читати далі
Зв'язатися з нами!

Заповніть форму, і наша команда зв'яжиться з вами найближчим часом.

Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.