Існує низка правил, що стосуються поведінки в суді, незалежно від вашого статусу на відповідних засіданнях. Ці норми стосуються зовнішнього вигляду, одягу, манер та інших аспектів.
Юристи нашої компанії в цій статті дадуть вам рекомендації щодо того, як слід поводитися в ситуації, коли вас викликали до суду, якщо ви є відповідачем, позивачем (потерпілим), свідком або іншим учасником судової процедури.
Загальні правила поведінки
Таких не затверджених офіційно норм необхідно дотримуватися всім.
Зовнішній вигляд
Насамперед варто звернути увагу на свою зовнішність. Її критеріями має бути не тільки охайність і чистота, а й скромність. Тому ваша зачіска має бути акуратною, а одяг – лаконічним і стриманим. Віддавайте перевагу однотонним предметам гардероба з нейтральними кольорами.
Неприйнятним варіантом для суду є занадто короткі спідниці та сукні, глибокі декольте, наявність помітного оздоблення у вигляді блискіток або стразів. Не варто також надягати дорогі ювелірні прикраси і химерні, яскраві аксесуари.
Манера триматися
У суді варто контролювати свої емоції, навіть якщо це важко. Ваші істерики, сльози та взаємні образи можуть трактуватися як прояв неповаги до суду. Суд – це не те місце, де варто публічно з’ясовувати стосунки. Ігнорування цього моменту обернеться зривом засідання і штрафом для вас.
Особливості взаємодії з судом
Відповідна взаємодія передбачає такі норми:
- звертатися до судді потрібно словами «Шановний суд», ваша мова при цьому має бути коректною і ввічливою;
- якщо суддя перерве або переб’є вас, не можна вступати з ним у дебати – ваша реакція на це має бути спокійною;
- говорити потрібно стисло і по суті, намагаючись уникнути пауз у мові та словесної плутанини;
- якщо ви перебуваєте в суді, ваш мобільний телефон має бути вимкненим;
- у разі відкритого засідання можна записувати його перебіг на диктофон або здійснювати відеозйомку, але дозвіл на ці дії в суду потрібно отримати заздалегідь;
- спізнюватися на судові засідання припустимо тільки суддям – інші учасники процесу повинні перебувати на нього вчасно.
Якщо ви не можете прийти на судовий процес через поважну причину, наприклад, серйозно захворіли, суддя або його помічник про це має бути заздалегідь попереджений.
Щоб не допустити запізнення до суду, краще подбати про це заздалегідь – відпроситися з роботи і відкласти намічені на цей день важливі справи.
Як має поводитися в суді позивач чи потерпілий?
Позивач виступає як ініціатор судового провадження, тому саме цей учасник суду повинен викласти судді сутність проблеми, що змусила його звернутися за допомогою до судового процесу.
У зв’язку з цим промову позивача має вирізняти інформативність і лаконічність. Те, що ви будете говорити в залі суду, звертаючись до представників Феміди, краще продумати заздалегідь. Так ви не проґавите найсуттєвіших моментів і уникнете зайвих слів.
Ваше головне завдання – дати чітке пояснення суті своїх претензій, навести необхідні факти та аргументи, які є підставою для вимог до відповідача.
У разі агресивної поведінки відповідача, який починає ображати вас, не варто відповідати йому тим самим. Краще з цього приводу звернутися до судді, з проханням зробити зауваження вашому опоненту.
Повноваження позивача не виключають права фіксації дій судді та подачі приватних скарг до вищих судових органів.
Запорукою судового рішення на вашу користь стане ваш спокій, коректність і впевненість.
Як потрібно поводитися в залі суду відповідачу або обвинуваченому?
Лінія вашого захисту має бути максимально продуманою і відповідальною.
У зв’язку з цим стратегія вашої поведінки має бути намічена заздалегідь – скористайтеся порадами свого адвоката. Обговоріть також із правозахисником коло запитань, які може ставити вам суддя, і ваші відповіді на них. Варто також заздалегідь ознайомитися з усіма матеріалами справи – можливо, у вас знайдуться спростування для пред’явлених до вас звинувачень.
Якщо ви не врахуєте цих моментів, велика ймовірність, що ви розгубитеся і занервуєте, а це буде на руку позивачеві – суд у такому разі його претензії найімовірніше задовольнить.
Правильна позиція відповідача – наголос на фактах, докази своєї правоти й аргументація незгоди зі звинуваченнями. При цьому не можна ні вступати в суперечку з самим позивачем, ні з його юристом. Ставити запитання в залі суду позивачеві або суддям обвинувачений може тільки в одному випадку – якщо він чогось не розчув або не зрозумів.
Як належить поводитися на судовому засіданні свідку?
Промова свідка повинна починатися повідомленням про те, ким він доводиться учасникам судового процесу. Також свідку варто повідомити, в яких стосунках він перебуває з позивачем і відповідачем (вони можуть бути поганими, нормальними або хорошими). Висловлюватися свідку варто гранично делікатно і стримано – ваш надто емоційний виступ може викликати недовіру в суду.
Спотворюючи дійсність, ви також можете викликати у судді сумніви. Пам’ятайте, що обман суду, надання неправдивих показань тягне за собою кримінальну відповідальність – свідків ставлять про це до відома, про що вони підписують спеціальні інформаційні листи.
Ваші відповіді на запитання суду мають бути відвертими, чесними і короткими. Якщо ви будете нервувати, суд може вирішити, що ви не впевнені у сказаному.
Недовіру судді та обох сторін процесу можуть також викликати ваші часті зауваження про те, що ви про щось забули сказати.
Так само, як позивачу і відповідачу, свідку потрібно дотримуватися спокою, говорячи ввічливо, переконливо, лаконічно і по суті.
Якщо у вас залишилися питання щодо поведінки в залі суду або ж ця проблема є для вас гострою і злободенною, ви можете звернутися за консультативною та практичною допомогою до юристів нашої компанії. У нас працюють професіонали найвищої кваліфікації – нам можна довіряти!